Penis Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Penis Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Penis Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Penis Kanseri Nedir?

Penis kanseri, oldukça nadir görülen bir kanser türüdür. Bu yüzden sıklıkla tanısı atlanabilen kanser türlerindendir. Genellikle 50 yaş üstündeki erkeklerde görülür. Sünnet olmamış ve sünnet derisinin altındaki bölgeyi temiz tutmayan erkeklerde daha sık görülür.

Penis Kanseri İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Penis kanserleri ile ilişkili risk faktörleri arasında; fimozis, balanit, balanopostit gibi penis enfeksiyonları, human papilloma virus (HPV) enfeksiyonu, kserotica obliterans (liken sklerozis), sporalen ve UV-a fototerapi hikayesi, condyloma aküminata hikayesi, erken yaşta başlayan ve bir çok cinsel partnerle devam eden yoğun cinsel yaşam hikayesi ve sigara içiciliği bulunmaktadır.

Penis Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın ilk evrelerinde, penis başında ya da penis ucuna yakın bölgede ağrısız, kızarık, siğil benzeri küçük oluşumlar görülür. Hastalık ilerledikçe ağrı ve kanama olabilir.

Penis kanserinin en sık görülen belirtileri;

  • Penis derisinde yumru, sertlik ya da kitle
  • Penis başında ya da gövdesinde yara
  • Penis cilt renginde değişiklik
  • Penis derisinde kalınlaşma
  • Deride kabuklanma
  • Peniste kötü kokulu akıntısı olan yara
  • Sünnet derisi altında kitle
  • Kasıkta lenf bezlerinde şişme

Penis Kanserinin Tanısı Nasıl Konur?

Penis kanseri tanısı üroloji doktoru tarafından konur. Hastalığın tanısı yapılan muayene sırasında penis kanserinden şüphelenmekle başlar. Yapılan biyopsi  ya da kitlenin çıkarılarak patoloji uzmanı tarafından incelenmesi ile kesin tanı konur.

Penis Kanserinde Tedavi Nasıl Yapılır?

Tedavi, kanser hücresinin tipine ve hastalığın evresine göre değişir.

Hastalığın erken evrelerinde; lazer tedavisi, bazı kremler, etkilenen bölgeyi dondurma (kriyoterapi), sünnet ya da Mohs ameliyatı (etkilenen deri tabakasının alınması) uygulanır.

Kanser daha ileri evrede ise, penisin bir kısmı ya da tamamı alınır. Buna penektomi denir.  Lenf düğümlerinin bir kısmı ya da tamamı çıkarılır. Buna da lenfadenektomi denir.  Radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi de uygulanan diğer tedavi seçeneklerindendir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Mastürbasyon Prostat Kanserine Neden Olur Mu?
Devamını Oku

Mastürbasyon Prostat Kanserine Neden Olur Mu?

Mastürbasyon prostat kanserine neden olur mu? Mastürbasyon, kişinin kendi kendini cinsel yönden tatmin etmesi, kendi kendine boşalmasıdır.  Prostat kanseri erkeklerde…
Işın Tedavisi (Radyoterapi) Nedir?
Devamını Oku

Işın Tedavisi (Radyoterapi) Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Işın Tedavisi Kanser Hücrelerine Nasıl Etki Eder?2 Işın Tedavisi Nasıl Uygulanır?3 Radyoterapi Kaç Çeşittir?3.1…
Tiroid Kanseri Nedir?
Devamını Oku

Tiroid Kanseri

Bu Yazıda Neler Var?1 Tiroid Kanseri Nedir?2 Tiroid Kanseri Çeşitleri Nelerdir?2.1 Anaplastik Tiroid Kanseri2.2 Papiller Tiroid Kanseri2.3 Folliküler…
Mesane Tümörü
Devamını Oku

Mesane Kanseri Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Mesane Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?2 Mesane Kanseri Çeşitleri Nelerdir?2.1 Köken Aldıkları Hücreye Göre Mesane…