Mastürbasyon Prostat Kanserine Neden Olur Mu?

Mastürbasyon Prostat Kanserine Neden Olur Mu?
Mastürbasyon Prostat Kanserine Neden Olur Mu?

Mastürbasyon prostat kanserine neden olur mu? Mastürbasyon, kişinin kendi kendini cinsel yönden tatmin etmesi, kendi kendine boşalmasıdır.  Prostat kanseri erkeklerde sık görülen ve ölümlere neden olan bir hastalıktır. Dünyada her 6 erkekten biri prostat kanserine yakalanmakta ve her 34 erkekten biri de prostat kanseri nedeniyle ölmektedir. Ülkemizde ise her 12 kişiden biri prostat kanserine yakalanmaktadır.

Prostat, erkeklerde bulunan bir salgi bezidir. Yaklaşık olarak bir ceviz büyüklüğünde olup, idrar kesesinin (mesane) altında yer alır. Prostat bezi üreme faaliyetleri için çeşitli salgılar üretir. Prostat kanseri, prostat bezindeki hücrelerin anormal bir şekilde çoğalması sonucu oluşur. Kanser, prostat bezinin sadece bir kısmından gelişebileceği gibi birden çok kısmında da gelişebilir.

Prostat kanserinin neden olduğu tam olarak belli değildir. Yaşlanma prostat kanseri gelişiminde bilinen en güçlü risk faktörüdür. Prostat kanseri için diğer risk faktörleri genetik yatkınlık, siyah ırk, birinci derece akrabalarda prostat ya da meme kanseri olması, yüksek erkeklik hormonu seviyesi, aşırı kırmızı et ve  yağ tüketimi ve sedanter bir yaşam şeklinde sıralanabilir.

Mastürbasyon Prostat Kanserine Neden Olur Mu?

Bilim adamları prostat kanserinden korunmanın yollarını aramaktadır. Avustralya’daki bir kanser araştırma merkezinde yapılan bir araştırmada, mastürbasyon yapmanın prostat kanserine karşı koruyucu olduğu bulunmuş.

Bu çalışma sonuçlarına göre, 20 ile 50 yaşında haftada en az 5 kez mastürbasyon yapan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin %30 oranında düştüğü gözlenmiş.

Uzmanlar bunun nedeninin, erkeklerde kendi kendini tatmin etme ile ulaşılan orgazm sırasında salgılanan metilkolantren adlı bir kimyasal madde olduğunu, bu maddenin spermlerin birbirlerine yapışmasını engellediğini ve böylece prostat kanserine yakalanma riskini düşürdüğünü söylemektedir.

Ancak uzmanlar, cinsel ilişki sırasındaki orgazmın, kendi kendine tatmin sırasındaki orgazm ile aynı etkiyi yaratmadığını, cinsel ilişki sırasında kadınlardan gelen salgıların, bu etkinin görülmesini engellediğini söylemekte.

Ayrıca araştırmacılar, sık boşalmanın prostat bezinde kansere neden olan bazı maddelerin birikmesini önleyebileceği de iddia ediyorlar.

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir başka çalışmada ise, her gün bir kez orgazm olan erkeklerin  prostat kanserine yakalanma riskinin daha az olduğu gösterilmiştir. Yapılan bu çalışma, ayda 21 kez orgazm olan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin yüzde 22 daha az olduğunu ortaya koymuştur. Orgazm ayrıca, bağışlık sistemini güçlendirmekte, uyku kalitesini artırmakta ve erkekleri kalp hastalıklarına karşı korumaktadır. Uzmanlara göre, orgazmın mutlaka cinsel ilişki yoluyla olması gerekmemekte, mastürbasyon yoluyla orgazm da aynı faydaları sağlamaktadır.

 

1 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Işın Tedavisi (Radyoterapi) Nedir?
Devamını Oku

Işın Tedavisi (Radyoterapi) Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Işın Tedavisi Kanser Hücrelerine Nasıl Etki Eder?2 Işın Tedavisi Nasıl Uygulanır?3 Radyoterapi Kaç Çeşittir?3.1…
Tiroid Kanseri Nedir?
Devamını Oku

Tiroid Kanseri

Bu Yazıda Neler Var?1 Tiroid Kanseri Nedir?2 Tiroid Kanseri Çeşitleri Nelerdir?2.1 Anaplastik Tiroid Kanseri2.2 Papiller Tiroid Kanseri2.3 Folliküler…
Mesane Tümörü
Devamını Oku

Mesane Kanseri Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Mesane Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?2 Mesane Kanseri Çeşitleri Nelerdir?2.1 Köken Aldıkları Hücreye Göre Mesane…