HPV Aşısı Nedir?

HPV Aşısı
HPV Aşısı

HPV aşısı, HPV yani Human Papilloma Virüs’ün neden olduğu ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan korunmada kullanılan bir aşıdır.  HPV, aşı ile ciddi manada önlenebilecek bir hastalıktır. HPV, DNA virüsü olarak değerlendirilir ve 200’ yakın türü mevcuttur. Hastalık genellikle genital bölgede, anüs etrafında siğil oluşturmasıyla bilinse de her HPV türünde siğil oluşumu görülmeyebilir. Siğil oluşumu gözlenen HPV vakaları, daha az tehlikeli olarak nitelendirilir. Siğil oluşumu görülmeden virüs oluşumu söz konusu olduğunda ise kadınlarda rahim ağzı kanseri erkeklerde penis kanseri başta olmak üzere farklı kanser türlerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir.

HPV özellikle aktif cinsel yaşamı erken yaşlarda başlamış kişilerde ve çok eşli kişilerde ortaya çıkar. Bulaşıcılık, sadece cinsel ilişki sırasında değil virüslü bölgeye el veya farklı organlarla temas neticesinde de söz konusudur. Prezervatif kullanımı, bu virüsün bulaşıcılığını tam olarak engellemez fakat riski azalttığı söylenebilir. HPV aşısı virüsten ve yol açtığı hastalıklardan korunmak için en etkili yoldur.

HPV Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rahim ağzı kanserinin bir numaralı sebebi olan human papilloma virüsten korunmak için aşının çocukluk çağında yapılması tavsiye edilir. HPV aşısı için ideal dönem 9-11 yaş aralığıdır. Avrupa ve Amerika ülkelerinde rutin olarak uygulanan aşıya olan talep son yıllarda Türkiye’de de artmıştır. Her ne kadar aşı rutin olarak uygulanmasa da belirli bir ücret ödeyerek aşıyı yaptıran kadınların sayısı da her geçen gün artmaktadır.

HPV Aşısı Çeşitleri

Türkiye’de iki farklı markaya ait HPV aşısı satışa sunulmaktadır. Gardasil ve Cervatix ismiyle anılan iki aşının koruma sağladıkları HPV türü farklıdır. Gerdasil aşısı ile HPV’nin tip 6, 11, 16 ve 18 türlerine karşı koruma sağlamak mümkündür. Tip 16 ve 18, Cervatix’inde koruma sağladığı türlerdir.

HPV Bulaştıktan Sonra Aşı Yapılır mı?

Hastada human papilloma virüs bulunsa bile aşı uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Dikkat edilmesi gereken nokta virüsün hangi türünün hastada mevcut olduğudur. Aşı, hastadaki mevcut türe karşı bir etki sağlamasa bile farklı türlerin ortaya çıkmasını engeller.

HPV Aşısı Erkeklere Yapılır mı?

HPV aşısı erkeklere de yapılabilir. Erkek veya kadında ilk cinsel ilişki yaşanmadan önce bu aşının uygulanması son derece önemlidir. Aşının erkeklere yapılması, virüsün yayılımının durdurulması açısından ciddi fayda sağlar. Virüs en çok erkeklerden kadınlara bulaşmaktadır. Erkeklerde yaygın olarak görülen türler tip 6 ve 11’dir. Hastalık hakkında bir fikri olmayan, tedavi olmayı reddeden ya da hastalığı gizleyen erkekler partnerlerine de virüsü bulaştırır. Bu nedenle HPV aşısının rutin takvime eklenmesi, toplum sağlığının korunması noktasında da önem kazanır.

HPV Aşısı Doz Aralıkları

Yaşa bağlı şekilde aşının kaç doz olarak ve ne kadar aralıklarla uygulanacağı değişmektedir. 9-14 yaş arasında yapılacak aşılarda iki doz; 14-26 yaş arası aşılarda 3 doz uygulanır. 9-14 yaşlarında uygulanacak aşılarda dozlar arasında 6 ay olmalıdır. 14-26 yaşta ise ilk dozdan 2 ay sonra 2. Doz; ilk dozdan 6 ay sonra ise 3. Doz aşı yapılır. 3.doz ile 2. Doz arasında en az 3 ay olmalıdır.

Human Papilloma Virüs Aşısı %100 Koruma Sağlar mı?

HPV aşıları hangi türe göre üretildiyse o türe karşı gerekli korumayı en az 10 yıl boyunca sağlar. Yapılan çalışmalar koruma süresinin daha fazla olduğunu göstermektedir. HPV aşısı olan kişiler, aktif cinsel yaşamları boyunca korunmayı ve şüpheli durumlarda hekim kontrolünü ihmal etmemelidir. Özellikle kadınlar aşı olsalar bile belirli bir yaşın üzerinde smear ve rahim ağzı kanseri tarama testlerini yaptırmalıdır. Bu sayede virüsün farklı türlerinin yol açacağı hastalıkların erken teşhis edilmesi mümkün hale gelir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Cipro Nedir?
Devamını Oku

Cipro Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Cipro Ne İçin Kullanılır?2 Cipro Nedir? Nasıl Kullanılır?3 Cipro Yan Etkileri Nelerdir? Cipro nedir?…
favimol ilacı
Devamını Oku

Favimol Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Favimol İlacı Nedir?2 Favimol İlacı Hangi Durumlarda Kullanılır?3 İlacın Yan Etkileri Nelerdir?4 Favimol İlacı…