Uyuz Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?

Uyuz Hastalığı Nedir?
Uyuz Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?

Uyuz hastalığı ya da Skabies,  kaşıntılı deri döküntüleri ile kendini gösteren, insandan insana da bulaşabilen bir parazit hastalığıdır. Uyuz özellikle toplu yaşam alanlarında ve daha çok kış aylarında daha yaygın olarak görülür.

Uyuz Hastalığı Etkeni Nedir?

Uyuza neden olan parazit, insan gözü ile fark edilemeyecek kadar küçük, bir eklem bacaklı olan Sarcoptes Scabiei var. Hominis adı verilen parazittir.

Uyuz Kimlerde Görülür?

Uyuz kadın ya da erkek ayırımı yapmadan her iki cinste görülebilir. Hastalığa her yaş grubundaki kişiler yakalanabilir. Özellikle bakım evleri ve yurtlar gibi toplu yaşanan yerlerde salgınlar yapabilir.

Uyuz Nasıl Bulaşır?

Uyuz bulaşıcı bir hastalıktır. Kişiden kişiye bulaşabilmesi için aynı yatakta yatma ve ele ele tutuşma gibi yakın temas olması gerekir.

Uyuz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Parazit insana bulaştıktan ortalama 3-6 hafta sonra şikayetler görülmeye başlar. Hastalığın en önemli belirtisi, özellikle geceleri artan, sıcak banyo ve duş ile şiddetlenen kaşıntıdır. Kaşıntının görülebileceği yerler, el parmak araları, el bileğinin iç yüzü, koltuk altı, kulak arkası, bel bölgesi, ayak
bilekleri, ayaklar, kalçalar, kadınlarda meme uçları ve erkeklerde genital bölgelerdir.
Parmaklar arasında, parazitin içinde yaşadığı, gri beyaz renkli, 1-10 mm uzunluğunda tünel şeklinde yapılar görülür. Bunun dışında deride küçük kabarıklıklar, su toplanmaları ve kabuklu yaralar görülebilir.

Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın tedavisi, hastanın yaşına ve bağışıklık sisteminin durumuna göre değişiklik gösterir.
Aynı ortamda yaşam tüm aile bireyleri, herhangi bir şikayetleri olmasa bile aynı anda tedavi edilmelidir.  Hastanın yaşına ve şikayetlerin durumuna göre bazı ilaçlar tedavi amacıyla kullanılır.

Uyuz Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Uyuz hastalığının tanı ve tedavisi ile enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji  bölümü ilgilenir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Cipro Nedir?
Devamını Oku

Cipro Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Cipro Ne İçin Kullanılır?2 Cipro Nedir? Nasıl Kullanılır?3 Cipro Yan Etkileri Nelerdir? Cipro nedir?…
favimol ilacı
Devamını Oku

Favimol Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Favimol İlacı Nedir?2 Favimol İlacı Hangi Durumlarda Kullanılır?3 İlacın Yan Etkileri Nelerdir?4 Favimol İlacı…