Keten Tohumu Nedir? Fayda ve Zararları Nelerdir?

Keten Tohumu
Keten Tohumu Nedir? Fayda ve Zararları Nelerdir?

Keten tohumu, keten bitkisinin tohumlarıdır. İçeriğinde vitamin, protein ve yağlar bulunmaktadır. Keten tohumunun vücuda bir çok faydası bulunmaktadır.

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

Keten tohumunda birçok mineral ve vitamin bulunmaktadır. Özellikle C, K ve E vitaminleri açısından oldukça zengin olan keten tohumunda kalsiyum, bakır, magnezyum ve demir de bol bulunmaktadır. Ayrıca omega-3 yağ asitlerince de zengindir. Bu özelliği ile keten tohumu kilo vermek isteyenler tarafından kullanılan diyetlerin vazgeçilmezidir.

Keten Tohumu Faydaları;

 • Yüksek oranda lif içerir. Kabızlığı önler.
 • Proteinden zengindir. Uzun süre tok tutar. Bu yüzden sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur.
 • Antioksidan özelliği nedeniyle kanseri önler.
 • Kan şekerini düzenlediği için şeker hastalığının tedavisinde kullanılır.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Sivilceyi önler.
 • Saç ve tırnakları güçlendirir.
 • Yüksek besin değeri nedeniyle enerji vericidir.

Keten Tohumunun Yan Etkileri Nelerdir?

Özellikle zayıflamak isteyenler arasında iyice popüler hale gelen bu tohumun olası yan etkilerinden bir çok kişi haberdar değildir. Bu yan etkiler ise genellikle aşırı, kontrolsüz ve bilinçsiz tüketim sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ketenin tohumu aslında vücut için çok faydalı bir tohum olmasına rağmen aşırı ve bilinçsiz tüketimi sonucu bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler şunlardır;

 • Keten tohumunun müshil etkisi vardır.  Bu yüzden aşırı kullanıldığında çok şiddetli ishale yol açabilir. Rahatsız bağırsak sendromu, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve bağırsak divertikülü olan hastalıklar keten tohumu kullanmamalıdır.
 • Keten tohumu bol miktarda lif içerir. Bu yüzden laksatif özellik yani dışkıyı yumuşatma ve sulandırma özelliği gösterir. Bu yüzden aşırı miktarda alındığında bağırsaklarda sıkışma yaparak ciddi sorunlara yol açabilir. Bağırsak hareketlerini hızlandırdığı için tuvalete çıkma sıklığını arttırabilir ve hatta ishale bile yol açabilir.
 • Aşırı tüketimi halinde kanın pıhtılaşmasını önleyici etki göstermektedir.  Bu durum kanamalara neden olabilir. Bazen kusma ve dışkıda kanamaya yol açabilir.
 • Bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Aşırı miktarda keten tohumu tüketimi ya da tüketirken çok az su içilmesi bağırsaklarda tıkanmaya yol açabilir.
 • Keten tohumunda bulunan omega-3 yağ asitlerinin, damarlardaki kronik yangılar üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır. Ancak bazı çalışmalar, keten tohumunun aşırı kullanımının yangıları daha kötü bir hale getirebileceğini göstermiştir.
 • Bilinçsiz ve aşırı kullanım nefes darlığı ve anafilaksi gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Keten tohumunun aşırı kullanımı kadınlarda meme kanseri, erkeklerde ise prostat kanseri riskini artırdığı bildirilmiştir.
 • İçerdiği maddeler östrojen hormonuna benzer etkiler gösterir. Bu yüzden aşırı tüketimi adet düzensizliğine neden olur ve kısırlığa yol açabilir. Ayrıca yine aynı nedenden dolayı polikistik over sendromu, üterin fibroid, endometriyozis, yumurtalık kanseri ve rahim kanseri riskini de arttırır.

Özetle; keten tohumu, bilinçli kullanılması durumunda faydaları saymakla bitmez. Ama dikkatli ve bilinçli bir şekilde kullanılması gerekir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Gilaburu Nedir? Faydaları Nelerdir?
Devamını Oku

Gilaburu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Gilaburu Neye İyi Gelir?2 Gilaburu Nasıl Kullanılır?3 Gilaburunun Yan Etkileri Nelerdir?4 Gilaburuyu Kimler Kullanamaz?…
Greyfurt Nedir? Faydaları Nelerdir?
Devamını Oku

Greyfurt Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Greyfurt Nedir?2 Greyfurtun Faydaları  Nelerdir? Greyfurt bir narenciye çeşididir. İç kısmı portakala benzeyen greyfurtun…
Muzun Faydaları
Devamını Oku

Muzun Faydaları Nelerdir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Muzun Faydaları Nelerdir?2 Muzun İçinde Hangi Vitaminler Bulunur? Muzun faydaları nelerdir? Muz, en sık…
Menopozda Kilo Alımı
Devamını Oku

Menopozda Kilo Alımı Olur Mu?

Menopozda kilo alımı, bir çok kadında görülür. Ancak menopozda mutlaka kilo alınacak diye bir şart da yoktur. Sağlıklı…