Prostat Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Prostat Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
Prostat Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Prostat ilaçları, prostat büyümesi tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Prostat büyümesinde kullanılan ilaçları anlatmadan önce, prostat büyümesi hakkında biraz bilgi sahibi olmanızda fayda var. Prostat büyümesi, adından da anlaşılacağı gibi prostat bezinin hacim olarak irileşmesi, ağırlığının artmasıdır. Prostat bezinin ortası deliktir ve buradan üretra adı verilen idrar kanalı geçmektedir. Büyüyen prostat dokusu, prostatın içinden geçen bu kanala bası yapar ve kanal tıkanır. Dolayısıyla idrar bu kanaldan geçmekte zorlanır, hatta hiç geçemez.

Prostat İlaçları Nelerdir?

Prostat büyümesinin tedavi seçeneklerinden biri de ilaç tedavisidir. hastanın şikayetleri hafif ya da orta düzeyde ise ilaç tedavisi tercih edilmektedir. Bu tedavide kullanılan ilaçlar iki gruptur. Bunlar;

Prostatı Gevşeten Prostat İlaçları

Prostat büyümesine bağlı ortaya çıkan şikayetlerin giderilmesinde kullanılan bir takım ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlardan bazıları, prostat bezinde ve idrar kesesi boynunda bulunan kasların gevşemesini sağlayarak etki gösterir. Bu grup ilaçlara alfa bloker ilaçlar adı verilir. Bunlar alfuzosin, doksazosin, tamsulosin ve terazosindir. Bu grup ilaçlar prostat büyümesinde en sık kullanılan ilaçlardır ve hastaların önemli bir bölümünde şikayetlerin düzeltilmesine yardımcı olurlar. Alfa bloker gurubu ilaçlar, hastanın şikayetlerini hafifletir ancak prostat boyutlarını küçültmez.

Prostatı Küçülten İlaçlar

Özellikle büyüklüğü 40 gramın üzerinde prostatı olan hastalarda ise doğrudan prostat bezini küçülten ilaçlar da kullanılır. Bu ilaçlara 5-Alfa Redüktaz grubu ilaçlar denir. Bu ilaçlar ise dutasterid ve finasteriddir. Bu ilaçlar  tek başlarına ya da alfa bloker ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Bu ilaçlar prostatı küçülterek etki gösterir. Bu grup ilaçların etkisi kullanmaya başladıktan sonra hemen ortaya çıkmaz. En az 3-6 ay düzenli bir şekilde kullanılmaları gerekir. Bu ilaçların bir diğer özelliği ise, kan PSA değerini yarı yarıya düşürmesidir. 

Mesaneyi Sakinleştiren İlaçlar

Prostat büyümesi olan hastalarda aynı zamanda, aşırı aktif mesane adı verilen bir durumda olabilir. Bu durumda tedaviye ‘Anti-Kolinerjik’ grubu bir ilaç da eklenir. Bu grup ilaçlar mesane kaslarının gereksiz yere kasılmasını önler.

Ereksiyon Yapıcı İlaçlar

Sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde kullanılan Viagra gibi ilaçlar, fosfodiesteraz 5 enzimini baskılayarak etki gösterir. Bu grup ilaçları kullanan erkelerde prostat şikayetlerinin de hafiflediği gözlenmiştir. Bu yüzden bazen prostat büyümesinin tedavisinde diğer ilaçlarla birlikte kullanılmaktadır. Baş dönmesi, mide yanması ve baş ağrısı bu ilaçlarda sık görülen yan etkilerdir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, bu ilaçların alfa bloker grubunda yer alan doxazosin ve terazosin ile birlikte kullanılması gerektiğidir.

İdrar Azaltıcı İlaçlar

Prostat büyümesinin belirtilerinden biri de gece sık idrar çıkmaktır. Bazı prostat hastaları geceleri çok miktarda idrara çıkar, hatta bu yüzden uyku kaliteleri düşer. Normalde gece yatınca kanın kalbe dönüşü hızlanmakta, böbrekler daha çok çalışmakta ve daha fazla idrar üretmektedir. Geceleri sık idrar kalkan hastalarda ‘desmopressin’ adı verilen bir ilaç kullanılabilir. Bu ilaç, böbrekte süzülen kanın geri emilimini artırarak idrar miktarını düşürür.

Sonuç

Prostat ilaçları, hafif ya da orta derecede şikayeti olan prostat hasatlarında sıklıkla kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Değişik yollarla etki gösteren 3-4 çeşit ilaç bulunmaktadır. Hastanın durumuna göre bu ilaçlar, tek başına ya da iki farklı gruptan ilaçlar birlikte kullanılabilir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Prostat Muayenesi Nedir? Kim Tarafından Yapılır?
Devamını Oku

Prostat Muayenesi Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Prostat Nedir? Ne İşe Yarar?2 Prostat Kanseri Nedir?3 Prostat Muayenesi Nedir?4 Prostat Muayenesi Nasıl…
Prostatit Nedir?
Devamını Oku

Prostatit Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Prostatit Nedir?2 Akut Prostatit3 Kronik Prostatit 3.1 Kronik Prostatit Tanısı Nasıl Konulur?3.2 Kronik Prostatit Tedavisi…
Prostat Biyopsisi Nedir?
Devamını Oku

Prostat Biyopsisi Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Prostat Biyopsisi Nedir?2 Biyopsi Neden Yapılır?3 Prostat Biyopsisi Nasıl Yapılır?4 Prostat Biyopsi Öncesi Hazırlık…