Prostat Ameliyatı Cinselliği Etkiler Mi?

Prostat ameliyatı cinselliği etkiler mi?
Prostat ameliyatı cinselliği etkiler mi?

Prostat ameliyatı cinselliği etkiler mi? sıkça merak edilen bir konudur. Hatta bazı hastalar sırf bu korkularından dolayı ameliyat olmaktan çekinirler. İlaç tedavisine cevap vermeyen iyi huylu prostat büyümesinde cerrahi tedavi yani ameliyat gerekebilir. Prostat büyümesi ameliyatı prostatın büyüklüğüne göre açık ya da kapalı yöntemler ile yapılır. En sık uygulanan ameliyat TUR-prostat denilen kapalı prostat ameliyatıdır.

Prostat Büyümesi Cinsel Yaşamı Etkiler Mi?

Prostat büyümesi ve sertleşme sorunu genellikle aynı yaş grubundaki hastalarda görülür. Her ikisi için de yaşlanma bir risk faktörüdür. Belli bir yaştan sonra erkeklerin cinsel performanslarında bir azalma süreci başlar. Bu duruma prostat büyümesin yol açtığı şikayetler eklenince, hastalarda sertleşme sorunu görülebilir.

Prostat büyümesinde hastanın şikayetlerin derecesine bağlı olarak sertleşme sorunları görülebilir. Prostat büyümesi olan hastalar idrara çok sık giderler. İdrar yaparken yanma, sızlama görülür. Gece sık idrara kalktıkları için uyku kalitesi de düşer. Bunlar kişinin cinselliğe odaklanmasına mani olabilir.  Ayrıca bu şikayetler sertleşme sorununu tetikleyebilir.

Prostat Ameliyatı Cinselliği Etkiler Mi?

Prostat ameliyatı, prostat büyümesi ameliyatı ve prostat kanseri ameliyatı olarak ikiye ayrılır. Bu iki ameliyatın yapılışı ve neden olabileceği sorunlar birbirinden farklıdır.

Prostat büyümesi ameliyatlarından (TUR prostat ameliyatı) sonra boşalma sorunu sık görülen bir durumdur. Ameliyat olan kişilerde, ilişki sırasında meni dışarı doğru değil de içeri doğru yani idrar kesesine doğru fışkır. Bu durma retrograd ejakülasyon (ters ejakülasyon) denir. Bu durum açık prostat ameliyatı sonrasında %80, TUR Prostat ameliyatı sonrasında %65 oranda görülebilir.

Prostat büyümesi nedeniyle yapılan açık ya da kapalı prostat ameliyatları sonrasında sertleşme sorununun ortaya çıkması beklenen bir durum değildir. Hatta bunun aksine, idrar şikayetlerinin ameliyat sonrası düzelmesiyle birlikte, penis sertleşmesinde de bir miktar iyileşme gözükebilir.

Prostat kanseri ameliyatında (radikal prostatektomi), uygulanan ameliyat  tekniğine bağlı olarak sertleşme sorunu görülebilir. Ameliyat sırasında bazen kanser nedeniyle penisin ereksiyon sinirleri çıkarılabilir. Bu durumda ameliyat sonrası dönemde sertleşme olmaz.  Prostat kanseri ameliyatından sonra görülen sertleşme bozukluğu için bazen ilaçlar fayda sağlayabilir. Kullanılan ilaçlar, penis dokusunun kanlanmasını artırarak olumlu yönde etki gösterir. Eğer ilaç tedavilerinden fayda görülmezse, penis içine iğne ile ilaçlar verilir. En son çare olarak penis protezi takılır.

Prostat ameliyatı cinselliği etkiler mi? Özetleyecek olursak; prostat ameliyatı sertleşme sorununa neden olmaz ancak boşalma ile ilgili sorunlar yaşanabilir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Prostat Muayenesi Nedir? Kim Tarafından Yapılır?
Devamını Oku

Prostat Muayenesi Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Prostat Nedir? Ne İşe Yarar?2 Prostat Kanseri Nedir?3 Prostat Muayenesi Nedir?4 Prostat Muayenesi Nasıl…
Prostatit Nedir?
Devamını Oku

Prostatit Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Prostatit Nedir?2 Akut Prostatit3 Kronik Prostatit 3.1 Kronik Prostatit Tanısı Nasıl Konulur?3.2 Kronik Prostatit Tedavisi…
Prostat Biyopsisi Nedir?
Devamını Oku

Prostat Biyopsisi Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Prostat Biyopsisi Nedir?2 Biyopsi Neden Yapılır?3 Prostat Biyopsisi Nasıl Yapılır?4 Prostat Biyopsi Öncesi Hazırlık…