Prostat Kanserinin Kemiklere Sıçramasının Belirtileri Nelerdir?

Prostat Kanserinin Kemiklere Sıçramasının Belirtileri
Prostat Kanserinin Kemiklere Sıçramasının Belirtileri

Prostat kanserinin kemiklere sıçramasının belirtileri nelerdir?  Prostat erkeklerde bulunur. Kadınlarda prostat bulunmaz. En sık görülen hastalıkları, kanser, büyüme ve iltihaptır. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserlerdendir. Tüm dünyada ve ülkemizde de prostat kanseri yaygın olarak görülür. Erken dönemde herhangi bir belirtiye neden olmaz.

Kemik kanserlerinin belirtiler arasında kemik ağrıları ve kemiklerde görülen kırıklar bulunmaktadır. Kemik kanseri ile kemik metastazları aynı şey değildir. Kemik kanseri, bizzat kemikten köken alan kanserdir. Kemik metastazı (sıçrama) ise, başka bir kanserin kemiklere sıçraması yani yayılmasıdır. Kemikler, bazı kanser türlerinin sık metastaz yaptığı bölgelerdir.  Prostat, meme ve akciğer en sık kemiğe yayılım gösteren kanserlerdir.

Prostat Kanserinin Kemiklere Sıçramasının Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de erkeklerde çok sık görülen bir kanser çeşididir. Hastalık erken evrede belirti vermediği için sinsice ilerler. Eğer bu evrede fark edilip tedavi edilmez ise, prostat içindeki kanser  vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Prostat kanserinin en sık metastaz yaptığı (sıçradığı) yerler lenf bezleri ve kemiklerdir. En sık tuttuğu kemikler ise, leğen (pelvis), kaburga ve omurga kemikleridir.  Bunun dışında kafa tasındaki kemiklerde nadiren tutulabilir.

Prostat kanseri kemiğe sıçradığında, hastanın genelde ilk hissettiği şikayet kemik ağrısıdır. Ağrı, hastalığın sıçradığı kemikte veya yakınında olur. Hastalar, ağrının zaman içinde giderek arttığını ve daha ciddi bir hale geldiğini söylerler. Hastalığın omurga kemiklerine yayılması durumunda, hastalar özellikle geceleri veya yattıklarında  ağrının daha da arttığını ifade ederler. Hastalığın kol ve bacak gibi uzun kemiklere yayılması durumunda ise hastalar hareket ile daha çok ağrı duyarlar.

Omurga metastazlarının, omurilik üzerine bası yapması sonucu sırt ağrısı ve yürümekte zorluk görülebilir. Diğer bulgular ise bacakta uyuşukluk, karıncalanma, güç kaybı, idrar kaçırma ve dışkı kaçırma ve karın bölgesinde hissizliktir.

Kemik metastazı kemik iliği üzerine etki yaparak kan hücrelerinin üretimini bozarak anemiye (kansızlık) yol açabilir. Kansızlık durumunda ise hastada halsizlik, sersemlik ve nefes darlığı görülür. Beyaz kan hücrelerinin azalması sonucu, hastalarda ateş, üşüme, titreme ve enfeksiyonlara yatkınlık olur.  Trombosit sayısındaki azalmaya bağlı olarak da anormal kanamalar görülebilir.

Prostat kanserinin tedavisi ile üroloji ve tıbbi onkoloji bölümleri ilgilenir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Prostat Muayenesi Nedir? Kim Tarafından Yapılır?
Devamını Oku

Prostat Muayenesi Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Prostat Nedir? Ne İşe Yarar?2 Prostat Kanseri Nedir?3 Prostat Muayenesi Nedir?4 Prostat Muayenesi Nasıl…
Prostatit Nedir?
Devamını Oku

Prostatit Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Prostatit Nedir?2 Akut Prostatit3 Kronik Prostatit 3.1 Kronik Prostatit Tanısı Nasıl Konulur?3.2 Kronik Prostatit Tedavisi…
Prostat Biyopsisi Nedir?
Devamını Oku

Prostat Biyopsisi Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Prostat Biyopsisi Nedir?2 Biyopsi Neden Yapılır?3 Prostat Biyopsisi Nasıl Yapılır?4 Prostat Biyopsi Öncesi Hazırlık…