Prostat Muayenesi Nedir?

Prostat Muayenesi Nedir? Kim Tarafından Yapılır?
Prostat Muayenesi Nedir? Kim Tarafından Yapılır?

Prostat muayenesi, prostat bezinde kanser ya da büyüme olup olmadığının anlaşılması için yapılan çok önemli bir muayenedir.  Prostatın muayenesi nereden yapılır? Prostat muayenesini kim yapar? gibi soruların cevabı oldukça merak edilmektedir. Bu soruların cevabını siz de merak ediyorsanız, yazıyı okumaya devam edin…

Prostat Nedir? Ne İşe Yarar?

Prostat, erkeklerde bulunan bir salgı bezidir. Meninin önemli bir bölümünü oluşturur. Prostat öyle çok büyük bir organ değildir. Büyüklüğü yaklaşık ceviz kadardır. Kendisi küçük olan prostatın hastalıkları ise oldukça büyük olabilir.

Prostat mesanenin (idrar torbası) hemen alt bölümünde, kalın bağırsağın son bölümü olan rektumun önünde bulunur. Prostat bezi, idrar kanalını (üretra) çepeçevre sarmaktadır. Prostat bezi, çalışabilmesi için erkeklik hormonlarına ihtiyaç duyar. Erkeklik hormonlarının ana kaynağı testislerdir. Testisler, testosteron isimli bir hormon salgılarlar. Erkeklik hormonlarının (testosteron) az bir kısmı da böbrek üstü bezlerinde üretilir. Prostatta üretilen sıvılar meninin yaklaşık %30 kadarını oluşturur.  Yine prostat tarafından üretilen PAP (prostatik asit fosfataz) ve PSA (prostat spesifik antijen) ve çinko gibi maddeler,  meninin akışkanlığını ve meni içinde bulunan sperm hücrelerin canlılığını sağlar.

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri, tüm dünya genelinde erkeklerde en sık görülen kanserler içinde yer alır. Ülkemizde de yaklaşık olarak her 12 erkekten birisi prostat kanserine yakalanmaktadır. Prostat kanseri tanısı konulduğu zaman, hastalık % 80 oranında organa sınırlı bir haldedir, yani kanser henüz daha prostat dışına çıkmamıştır. Organa sınırlı hastalıkta 5 yıllık yaşam şansı % 100 iken, hastalık diğer organlara yayılmış ise (metastatik hastalık) bu oran yüzde %30’lara düşmektedir.

Prostat Muayenesi Nedir?

Prostat muayenesi, prostat bezinin muayene edilmesidir. Bu muayene işlemi makattan parmak ile yapılır. Bunun başka bir yolu yoktur. Prostat bezi, kalın bağırsağın son bölümü olan rektumun hemen arkasında yer alır. Makattan parmak ile prostat bezine çok rahat bir şekilde ulaşılır. Prostatın kıvamı ve büyüklüğü bu muayene sırasında anlaşılır. Eğer şüpheli bir durum varsa prostat biyopsisi yapılması gerekir. 

Prostat Muayenesi Nasıl Yapılır?

Prostat muayenesi için her hangi bir cihaza gerek yoktur. Muayene makattan parmak ile yapılır. Prostat muayenesi için herhangi bir ön hazırlığa, aç ya da tok olmaya gerek yoktur. Muayeneyi yapacak olan ürolog doktor, eldiven giyer. İşaret parmağına vazelin ya da kayganlaştırıcı bir jel sürer. Hastanın hafif öne doğru eğilmesi yeterli olur. Ürolog, işaret parmağı ile makattan girerek prostatı muayene eder. Prostatın muayenesi sırasında hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez.  

Prostat Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Dolayısıyla, prostat kanserinin başka organlara yayılmadan erken dönemde tanısının konması, prostat kanserine bağlı ölüm oranını ciddi düzeyde düşürmektedir. Bu yüzden, özellikle ailesinde prostat kanserine yakalanmış olan kişi ya da kişilerin bulunduğu 40 yaş üstü erkekler, her yıl üroloğa muayene olmalı ve kanda PSA testi yaptırmalıdır.  Ailesinde prostat kanseri hastası bulunmayan kişiler ise kontrollere 50 yaşında başlamalıdır.

Prostat Muayenesi Kim Tarafından Yapılır?

Prostat muayenesi üroloji uzmanı tarafından yapılır. Muayene makattan parmak ile yapılır. Buna tıp dilinde rektal tuşe denir. Rektal tuşe çok önemli bir muayenedir. Çünkü kan PSA testi normal bile olsa, o kişide hala prostat kanseri olma ihtimali vardır. Bu yüzden PSA testi normal ancak prostat muayenesi şüpheli olan kişilerde prostat biyopsisi yapılmalıdır.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Prostatit Nedir?
Devamını Oku

Prostatit Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Prostatit Nedir?2 Akut Prostatit3 Kronik Prostatit 3.1 Kronik Prostatit Tanısı Nasıl Konulur?3.2 Kronik Prostatit Tedavisi…
Prostat Biyopsisi Nedir?
Devamını Oku

Prostat Biyopsisi Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Prostat Biyopsisi Nedir?2 Biyopsi Neden Yapılır?3 Prostat Biyopsisi Nasıl Yapılır?4 Prostat Biyopsi Öncesi Hazırlık…