Şişmanlık Cinselliği Nasıl Etkiler?

Şişmanlık Cinselliği Nasıl Etkiler
Şişmanlık Cinselliği Nasıl Etkiler

Şişmanlık cinselliği nasıl etkiler? diye sorarsanız; Evet, şişmanlık ya da obezite cinsel fonksiyonlar üzerine olumsuz yönde etki göstermektedir. Her şeyden önce şişmanlık hipertansiyon yani yüksek tansiyon, insülin bağımlı olmayan tip 2 şeker hastalığı ve kalp damar hastalıklarına neden olmaktadır. Bu hastalıkların her biri zamanla penis yapısını bozarak sertleşme bozukluğuna neden olur.

Şişmanlık Cinselliği Nasıl Etkiler?

Penis Kanlanmasında Bozulmaya Neden Olur
Şişmanlık Penis Kanlanmasında Bozulmaya Neden Olur

Penis Kanlanmasında Bozulmaya Neden Olur

Şişmanlığın neden olduğu yüksek tansiyon ve şeker hastalığı, kişilerin damarlarında bozukluğa neden olarak penise olan kan akımını azaltmaktadır. penis sertleşmesinin olabilmesi için, penisin kan ile dolması gerekir. Cinsel uyarıyla birlikte, penise kan taşıyan damarla genişler ve daha çok kan penise hücum eder. Penis kan ile dolunca, penisteki kanı vücuda geri götüren damarlar büzüşerek kapanır. Böylece penis sertleşmesi meydana gelir. Daha sonra cinsel uyaran sonlanınca, kapanan damarlar açılarak, penis içindeki kan vücuda dağılır ve penis sertliği kaybolur. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon, damarların yapılarını bozarak, bu mekanizmanın çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla şeker hastalarında ve tansiyon hastalarında sertleşme bozukluğu sık görülür. Şeker hastalığının ve tansiyonun en önemli nedenlerinden biri ise, şişmanlık yani fazla kilolu olmaktır.

Psikolojik Etkiler

Peniste sertleşme olabilmesi için, penis yapılarının normal olması kadar kişinin psikolojik olarak da iyi durumda olması gerekir. Ereksiyon bozuklarının nedenleri arasında psikolojik nedenler de yer almaktadır. Bazı şişman kişilerde beğenilmeme düşüncesi, kaygısı ve öz güven eksikliği görülebilmektedir. Bu da cinsel performansı tetikleyebilir.

Şişmanlık Cinselliği Nasıl Etkiler? Şişmanlık Kadınlık Hormonu Üretimini Artırır…

Şişmanlık seks hormonları üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Şişman kişilerin vücutlarında fazla miktarda yağ dokusu bulunmaktadır. Bu yağ dokusu, kadınlık hormonu olan östrojen üretimine neden olur.  Östrojen hormonu, erkeklik hormonu olan testosteronu azaltır. Erkeklik hormonunun azalması, cinsel isteksizliğe ve peniste sertleşme bozukluklarına neden olur. Ayrıca testosterondaki azalma sperm hücrelerinin yumurtayı dölleme yeteneğini de zayıflatarak kısırlığa yol açabilir.

Şişmanlık cinselliği nasıl etkiler? sorusunun cevabı; kişide şeker hastalığı ve tansiyon yüksekliğine neden olur, psikolojik problemler yaratır ve erkeklik hormonunu düşürür olacaktır. Şişmanlık bu mekanizmalarla cinsel fonksiyonlar üzerine olumsuz yönde etki göstermekte ve ereksiyon bozukluğuna yol açabilmektedir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Penis Kırılması (Penil Fraktür)
Devamını Oku

Penis Kırılması (Penil Fraktür) Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Penis Kırılması Nedir?2 Penis Kırılması Nedenleri Nelerdir?3 Penis Kırılmasının Belirtileri Nelerdir?4 Penis Kırılmasının Tedavisi…
Erken boşalma
Devamını Oku

Erken Boşalma Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Erken Boşalma Nedir?2 Erken Boşalma Görülme Sıklığı Nedir?3 Erken Boşalma Çeşitleri Nelerdir?4 Erken Boşalma…
Cinsel İsteksizlik
Devamını Oku

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Cinsel İsteksizlik Nedir?2 Cinsel İsteksizliğin Belirtisi Nedir?3 Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Nelerdir?4 Cinsel İsteği Artıran…