İdrar Torbası Nedir? Ne İşe Yarar?

idrar torbası
idrar torbası

İdrar torbası, idrar sondası ucuna takılan ve içinde idrar biriken plastik bir torbadır. Bu torba idrarın içinde birikerek depolanmasını sağlar. Sonda takılan kişilerde kullanılır.

İdrar Torbası Ne İse Yarar?

Torba, idrar sondasının ucuna takılır. Sondadan gelen idrarı içinde toplayarak biriktirir. Geçici ya da kalıcı idrar sondası takılan kişilerde sondanın ucuna takılır. İdrar ile dolduğunda içindeki idrarın boşaltılması gerekir.

İdrar Torbası Nasıl Takılır?

İdrar torbaları ince bir boru ve içinde idrarın depolandığı bir rezervuar kısmından oluşur. İnce boru şeklinde olan kısmın ucunda soket şeklindeki uç, idrar sondasına monte edilir. Böylece idrar kesesindeki idrar bu boru aracılığıyla idrar torbasının rezervuar kısmına aktarılır.

İdrar Torbası Ne İçin Kullanılır?

İdrar torbaları, idrar sondası takılan kişilerde sondanın ucuna takılır. Amaç idrarın bu torba içinde birikmesini sağlamaktır. Ameliyat olan kişilerde, idrar yapma zorluğu olan kişilerde kalıcı ya da geçici olarak idrar sondası takılması gerekebilir. Böyle durumlarda sondanın ucuna bir idrar torbası da takılır.

İdrar Torbasını Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

İdrar torbasının hijyenine her zaman dikkat edilmelidir. Ayrıca idrar torbası dolduğu zamanlarda mutlaka hemen boşaltılmalıdır.  İdrar torbasının takılıp idrar kanalını yaralamamasına özen gösterilmelidir.

Torba Kaç Günde Bir Değiştirilir?

Torbanın değiştirilme süresi idrar torbasının cinsine, yapıldığı maddeye göre değişir. Ortalama olarak 10-15 günde bir değiştirilmelidir.  Uzun süre kullanılırsa idrar yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlayabilir.

İdrar Torbası Neden Takılır?

İdrar sondasının takılma nedenleri çok çeşitli olabilir. Kişinin idrar kanalında bir darlık olması ya da prostat büyümesi gibi durumlarda idrar sondası takılabilir. Darlık sebebiyle idrar yapamayan ya da çok az miktarda idrar yapan kişiler için idrar sondası takılabilir. İleri derecede hasta ve yatalak kişilerde vücutta günlük üretilen idrar miktarın takip etmek için sonda takılması gerekebilir. İdrar sondasının ucuna takılan idrar torbasında biriken idrar miktarı kolaylıkla takip edilebilir.

İdrar Torbası Kaç Litre Alır?

İdrar torbasının kapasitesi değişiklik gösterir. 500 ml ile 1500 ml hatta daha yüksek kapasiteye sahip idrar torbaları olabilir. Hastanın durumuna göre ve günlük idrar miktarına göre ihtiyacı karşılayacak bir torba tercih edilmelidir.

İdrar Torbası Fiyatı Nedir?

İdrar torbasının fiyatı ürünün markasına, özelliklerine ve modeline göre değişiklik gösterir. Çok uygun fiyatlı tutarlardan başlayan idrar torbalarından çok yüksek fiyatlı idrar torbalarına kadar geniş bir skalada ücretlendirme yapılmaktadır.

İdrar Torbasını Kaç Günde Bir Değiştirmek Gerekir?

İdrar torbasını belli aralarla değiştirmek gerekir. Genellikle 15-21  gün kadar hiç değiştirilmeden kullanılabilir. Ancak bazı kişilerde idrar torbasını daha kısa sürede değiştirmek gerekebilir.

İdrar Torbası Kaç Saatte Bir Boşaltılır?

İdrar torbaları, idrarın rahat bir şekilde torba içine akabilmesi için düzenli olarak boşaltılmalıdır. İdrar torbasın boşaltım süresi ortalama 6-8 saatte bir olarak söylenebilir. Ancak bazen hastada idrar üretimi fazla olabilir. Bu durumda bu süre kısalabilir. İdrar üretiminin fazla olması durumunda, idrar torbasının daha sık boşaltılması gerekir. İdrar torbasının boşaltım süresi tamamen kişiye göre değişir.

İdrar Torbası İdrarı Kaçırır mı?

İdrar torbaları özel olarak üretilir. Ürünler özel tasarımları sayesinde akıtma ve kokma yapmaz. Ayrıca torbaların içinden dışarı hiçbir şekilde sıvı çıkmaz. Bu ürünlerde güvenilir şekilde idrar toplanabilir ve sızıntıya karşı en yüksek korumayı sağlar.

İdrar Torbasının Çeşitleri Nelerdir?

İdrar torbasının kullanım kullanım amacına göre farklı türleri bulunur. En çok tercih edilen ürünler arasında bacağa takılan modeller bulunur.  Bu modeller, bacağa torbayı bağlamayı sağlayacak özel bir aparata sahiptir.   Bacağa bağlamalı modellerde uzatılmış çıkış tüpü bulunur. Bu sayede boşaltımda idrarla temas olmaz. Tek kullanımlık idrar torbaları da daha çok idrar yapım sürecinin izlenmesinde kullanılır.  Tek kullanımlık modeller toplu olarak satışa sunulur. Mililitre ölçekli, musluklu modeller de sıklıkla tercih edilir. T musluklu modellerde ürün tek tek steril şekilde paketlenerek satışa sunulur.

İdrar Torbası Bacak Bağı Konforlu Mu?

İdrar torbalarında bacak bağı, bacak ve kalçaya idrar torbasını sıkıca bağlayabilmek için özel olarak tasarlanmıştır.  Bağlar cırt cırt kapanma özelliği olan yumuşak ve elastik kumaşlara sahiptir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Hasta Alt Bezi
Devamını Oku

Hasta Bezi Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Hasta Bezi Hangi Durumlarda Kullanılır?1.1 Beyin ve Sinir Hastalıkları1.2 Omurga Hastalıkları2 Hasta Bezi Hangi…
Ürostomi Torbası Değişimi
Devamını Oku

Ürostomi Torbası Değişimi Nasıl Olur ?

Bu Yazıda Neler Var?1 Ürostomi Torbası Değişimi İçin Gerekli Malzemeler2 Cildin Temizlenmesi3 Stoma Ağzının Ölçülmesi4 Adaptörün Hazırlanması5 Pastalama…
Ostomi
Devamını Oku

Ostomi (Stoma) Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Ostomi Nedir?1.1 Kolostomi Nedir?1.2 Ürostomi Nedir?1.3 Stoma (Ostomi) Kimler İçindir?2 İleostomi ve Kolostomi Yaşam…
Üretral Stent
Devamını Oku

Üretral Stent Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu Yazıda Neler Var?1 Üretral Stent Türleri Nelerdir?2 Üretral Stent Nasıl Takılır?3 Üretral Stent Komplikasyonları Nelerdir? Üretral Stent…