Okuma Gözlüğü (Dinlendirici Gözlük) Nedir?

okuma gözlüğü
okuma gözlüğü

Okuma gözlüğü nedir? neden kullanılır? Numaralı mıdır? Modelleri, fiyatları nelerdir? Okuma gözlüğüyle ilgili merak ettikleriniz ve cevapları bu yazıda.

Okuma Gözlüğü Nedir?

Okuma gözlüğünün halk arasında bilinen diğer adı dinlendirici gözlüktür. Bu gözlüklerin kullanım amacı kitap okurken ya da ekrana bakarken rahatsızlık hissinin ortadan kaldırılmasıdır. Yani günlük hayatta gözlerinizin rahatlamasını ve dinlenmesini sağlamak için okuma gözlüğü kullanabilirsiniz. Farklı kalite ve modelde ürünler kullanabilirsiniz.

Okuma Gözlüğü Ne İçin Kullanılır?

Kitap okurken, dergi ve gazetelere göz gezdirirken rahatsızlığı ortadan kaldırmak adına kullanılır. Bu gözlük aynı zamanda telefon ya da bilgisayarda vakit geçirirken de kullanılabilir. Temel amaç göze dayalı bir etkinlik yaparken gözlerin dinlenmesidir.

Okuma Gözlüğü Nasıl Kullanılır?

Bu gözlük her zaman takılan bir gözlük değildir. Bu gözlükler çalışma ve okuma sırasında kullanılır. Öğrenciler ders çalışırken de kullanabilirler. Bu gözlükler önerilen gün içinde önerilen saat kadar kullanılır. Okuma gözlüklerinin sürekli olarak gözde kalması rahatsızlık hissi yaratabilir.

Okuma Gözlüğü Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Okuma gözlüğü standart bir ürün olarak satın alınmamalıdır. Her kişinin görme sorunları farklıdır. Bu yüzden bir uzmana muayene olduktan sonra okuma gözlüğünün kullanılmaya başlanması gerekir.  Okuma gözlüğünün seçimi, kişinin görme sorununa göre yapılır. Ayrıca okuma gözlükleri sadece doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Okuma Gözlüğü Fiyatı Nedir?

Okuma gözlüğünün üretimini yapan çok sayıda ulusal ve uluslararası marka bulunuyor. Okuma gözlüklerinin fiyatı ürünün kalitesine göre değişiklik gösteriyor. Standart üretim olan ürünler daha uygun fiyatlı olurken kişiye özel olarak üretilen okuma gözlükleri daha yüksek fiyatlı olabilir. Gözlükçülerde her bütçeye uygun okuma gözlükleri bulabilirsiniz.

Numaralı Okuma Gözlüğü Nedir?

Numaralı okuma gözlükleri, kişinin göz problemlerine özel olarak geliştirilen gözlüklerdir. Kişi öncelikle doktor muayenesi olur ve arkasından kişinin mevcut göz sorunlarına göre okuma gözlüğü belirlenir.

Kitap Okuma Gözlüğü Zararlı Mı?

Gözleri sağlıklı olan bir kişinin kitap okuma gözlüğü kullanması önerilmemektedir.  Kitap okurken gözleri sağlam olan bir kişinin gözleri bozulmaz. Sadece uzun süre kitap okunduğunda kişinin gözleri yorulacaktır. Bu durumun önüne geçebilmek için kitap okumaya ara vermek yeterli olacaktır.  Led ışıklı kitap okuma gözlüklerinin camı olmaz. Bu ürünler gece karanlıkta rahat kitap okumayı sağlar. Camı olmayan modellerin gözler için bir zararı yoktur.

Led Işıklı Kitap Okuma Gözlüğü Nedir?

Led ışıklı kitap okuma gözlükleri üstünde açma ve kapama düğmeleri bulunan ürünlerdir. Gözlüğün üzerinde yer alan ışıklar etrafı aydınlatır ve çevredeki insanlara rahatsızlık vermez. Işıklı kitap okuma gözlüğü yetişkinler için standart olarak üretilir. El feneri olarak da kullanabileceğiniz bu ürünler çok tercih edilmektedir.

Dinlendirici Gözlük Almak İçin Doktora Gitmek Gerekiyor Mu?

Bir okuma gözlüğü almadan önce mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Hastanın gözlük almadan evvel göz hastalıkları doktoru muayenesi olması istenir. Muayene olmadan hastanın dinlendirici gözlük alması yanlış olur.

Okuma Gözlüğü Pilli Mi?

Okuma gözlükleri LED ışıklı olarak satışa sunulduğunda pille çalışır. Ancak ürünlerin paketleri içinde pil bulunmaz. Ancak ışıklı okuma gözlüğü pille çalıştığı için sizler ürünü satın aldıktan sonra bir pil de almalısınız.

Dinlendirici Gözlük Kimlere Verilir?

Okuma gözlükleri, hiçbir görme kusuru olmayan kişilere, gözlerinin daha az yorulması için verilir.  Bu gözlükler görme deneyimini çok fazla etkilemez. Özellikle küçük numaralı görme kusurlarında göz hekimleri tarafından göz yorgunluğu ortaya çıkmaması için verilir.  Bu gözlükler sürekli olarak takılmasa da kullanılabilecek ürünlerdir.

Reçete Olmadan Dinlendirici Gözlük Alınır Mı?

Reçete olmadan dinlendirici gözlük alabilirsiniz. Ancak okuma gözlüğünün muayene olmadan alınması önerilmez.  Göz problemine göre numaralı dinlendirici gözlük verilmesi de mümkün olabilir. Bu yüzden göz hastalıkları doktoru muayenesi sonrası dinlendirici gözlük alınması önerilir.

Dinlendirici Gözlük Numarası Kaç Olur?

Dinlendirici gözlük terimi 0.25 ile 0.50 arasında olan düşük numaralı gözlükler için kullanılan genel bir terimdir. Ancak bu gözlükler normal gözlükler olarak kabul edilir. Dinlendirici gözlükler yani okuma gözlükleri genellikle numarasız olarak üretilen gözlüklerdir.

Okuma Gözlüğü Ne Zaman Kullanılır?

Okuma gözlükleri kitap okurken ya da günlük hayattaki işlerde kişinin gözlerinin yorulmaması adına önerilmektedir. Bu gözlükler bir okuma eylemi yaparken, kişinin çalıştığı sürelerde ya da ders çalışırken verilebilir.

Okuma Gözlükleri Numaralı Mı?

Düşük gözlük numarası olan kişilere göz hekimleri tarafından uzağın daha net görülmesi için gözlük verilir. Düşük gözlük numarası olan kişilere verilen gözlükler okuma gözlüğü değildir. Göze bir etkisi olmayan okuma gözlükleri genellikle numaralı olarak üretilmez.

Okuma Gözlükleri Gözü Yorar Mı?

Okuma gözlükleri tamamen gözlerin dinlenmesi için özel olarak tasarlanan gözlüklerdir. Bu yüzden okuma gözlükleri gözü yormaz. Bilakis kişinin günlük aktivitelerini ve okuma eylemlerini kusursuz olarak yapabilmesi adına tasarlanır.

Okuma Gözlükleri Bilgisayarda Kullanılır Mı?

Günümüzde kitap okuma dışında günün önemli bir bölümü ekran karşısında geçiyor. Bu yüzden okuma gözlüklerinin bilgisayarda yararlı olup olmadığı merak ediliyor. Okuma gözlükleri yani dinlendirici gözlükler de bilgisayar oynarken kullanılabilir. Ayrıca bilgisayar ve tabletlerde vakit geçirmek için özel ekran gözlükleri de üretilir.

Dinlendirici Gözlük Dereceli Mi?

Dinlendirici gözlükler numarasız olarak üretilir. Bu ürünler tamamen düşük dereceli camlardan ya da camsız olarak üretilir. Dinlenme gözlükleri yani okuma gözlükleri numarasız olsa da kişiye özel olarak üretilebilir.

Ekran Koruma Gözlüğü Nedir?

Ekran koruma gözlüğü bilgisayar kullanırken kullanılmak üzere özel olarak tasarlanır. Kozmik ışınların bloke etme gücü sayesinde gözlükler ekranda gözün çok daha az yorulmasını sağlar. Gözün hava ile temasını ciddi derecede engelleyen bu ürünler yanma hissini de engeller.  Camın özel rengi de ekrandaki görüntünün yansımasına engel olur.

Kitap Okurken Gözlük Takılmalı Mı?

Kitap okurken ışık çok rahatsız edici olabilir. Tepeden bir ışık gelmesi okuma performansını olumsuz etkileyebilir. Bunun yanında arkada bir ışık kaynağı olması ve sayfayı direkt aydınlatması daha iyi olur.  Düzenli olarak kullanmanız gereken bir gözlüğünüz varsa kitap okurken takmalısınız. Ayrıca  kitap okurken rahat etmek için okuma gözlüklerini de kullanabilirsiniz.

Kitap Okumak Göz Kuruluğu Yapar Mı?

Kişide kitap okumak göz kuruluğuna yol açabilir. Uzun süre kitap okuma, bilgisayar başında çok uzun süre vakit geçirmek gözde kuruluk oluşmasına yol açabilir.

Okuma Gözlüğü Pahalı Mı?

Okuma gözlüğünün fiyatları ürünün markasına, modeline ve özelliklerine göre değişiyor.  Bu yüzden çok net bir fiyat vermek yanlış olacaktır. Çok yüksek fiyatlı olabileceği gibi daha uygun fiyatlı okuma gözlükleri de bulabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Hasta Alt Bezi
Devamını Oku

Hasta Bezi Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Hasta Bezi Hangi Durumlarda Kullanılır?1.1 Beyin ve Sinir Hastalıkları1.2 Omurga Hastalıkları2 Hasta Bezi Hangi…
Ürostomi Torbası Değişimi
Devamını Oku

Ürostomi Torbası Değişimi Nasıl Olur ?

Bu Yazıda Neler Var?1 Ürostomi Torbası Değişimi İçin Gerekli Malzemeler2 Cildin Temizlenmesi3 Stoma Ağzının Ölçülmesi4 Adaptörün Hazırlanması5 Pastalama…
Ostomi
Devamını Oku

Ostomi (Stoma) Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Ostomi Nedir?1.1 Kolostomi Nedir?1.2 Ürostomi Nedir?1.3 Stoma (Ostomi) Kimler İçindir?2 İleostomi ve Kolostomi Yaşam…
Üretral Stent
Devamını Oku

Üretral Stent Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu Yazıda Neler Var?1 Üretral Stent Türleri Nelerdir?2 Üretral Stent Nasıl Takılır?3 Üretral Stent Komplikasyonları Nelerdir? Üretral Stent…