Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir?

Anal Fissür
Anal Fissür

Anal fissür, halk arasında makat çatlağı ya da makat yırtığı olarak bilinir. Anüs (makat) bölgesini örten deride meydana gelen yırtık veya çatlaktır. Aşağıda anal fissür ile ilgili en sık sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Anal Fissür Kendiliğinden Geçer Mi?

Anal bölgede ortaya çıkan çatlaklar ilk etapta basit olaylar gibi görülebilir.  Ancak üzerinde durulmadığında ciddi boyutlara ulaşabilir. Bazı anal fissürler kendiliğinden iyileşmez ve mutlaka cerrahi müdahale gerektirebilir. Çok hafif olan makat çatlağı ise bazı hususlara dikkat edilirse kendiliğinden iyileşebilir.  Dışkılama yapıldığında dışkının fissür yarası ile temas etmesi iyileşmeyi zorlaştırır.

Kronik Fissür İyileşir Mi?

Makat çatlağında kendi kendine iyileşenler, akut anal fissür adıyla bilinen çatlaklardır. Yani oluşan çatlaklar tedavi edilmezlerse kronikleşebilir. Kronikleşmiş anal fissürün tedavisi ilaçlar ya da cerrahi yöntemlerle anal spazmın giderilmesine bağlıdır. İlaç tedavi ile geçici rahatlama görülebilir. Ancak kesin tedavi ameliyat ile sağlanır. Ancak akut dönemde önce ilaç tedavisi  denenmelidir.

Anal Fissüre Ne İyi Gelir?

Fissürün oluşumunda ve fissür şikayetlerinde beslenme alışkanlığı çok önemlidir. Fissürü olan kişilerin, dışkılarının yumuşaması adına lifli gıdalar tüketmesi gerekir. Meyve, sebze, kepekli tahıl gibi besinler tüketilebilir. Ayrıca bol su tüketimi de anal fissür şikayetlerinin hafiflemesinde önemlidir. Her gün 6-8 bardak su tüketilmesi önerilmektedir.

Anal Fissür Ne Kadar Sürede İyileşir?

Makat çatlağı, vakaların önemli bir kısmında yüzeysel bir şekilde başlar ve hızlı bir şekilde iyileşir. Ancak bazı vakalarda çatlak derinleşir ve makat içindeki sfinkter kasına ulaşabilir. Bu durum hastalığı kronik hale gelmesine yol açar.  Makat çatlağının 6 haftadan daha uzun sürmesi söz konusu olduğunda, çatlak artık kronik olarak kabul edilir.  Bu durumda mutlaka bir genel cerrahi uzmana görünmek gerekir.

Makat Çatlağı Ne İyi Gelir?

Makat çatlağı şikayetlerinde dışkıyı yumuşatıcı özelliği olan kremler doğru seçimdir. Ayrıca yüksek lifli diyet uygulama ve lifli takviyesi, daha fazla su tüketimi gibi uygulamalar çatlağın iyileşmesini destekler. Zamanla sert yapıdaki dışkılar da yumuşayarak zorlanma ortadan kalkacak. Bu süreçte kabızlığı tetikleyeceği için narkotik ağrı kesicilerden kaçınmak gerekir.

Fissür Fistüle Dönüşür Mü?

Akut fissür iyileşmezse kronikleşir. Kronik anal fissür tedavi edilemediğinde daha da ilerleyebilir. Yada tedavi sonrası bazen tekrarlayabilir. Kronik hale gelen anal fissür, iltihap ve makattan kötü kokulu, sarı renkli akıntıya neden olabilir. Bu durum fissür yarasının derinleşmeye başladığının bir göstergesidir. Kronik fissür perianal fistüle neden olabilir.

Makatta Çatlak Olanlar Ne Yemeli?

Makat çatlağı olanlar bol miktarda sebze ve meyve tüketimine özen göstermelidir. Ayrıca tüketilen gıdalar lif açısından zengin olmalıdır. Kabızlık şikayeti olanlara, çatlağın ağırlaşmaması ve yaşam konforunun bozulmaması için kuru incir, kuru kayısı, kuru erik tüketimi önerilir.

Evde Makat Çatlağına Ne İyi Gelir?

Evde makat çatlağı tedavisi ve doğal çözümler için mutlaka uzman desteği alınmalıdır. Ağrı şikayetlerini azaltabilmek adına en önemli unsur kabızlık şikayetlerine engel olmaktır. Kabızlık şikayetinin oluşmaması için de bol bol meyve ve sebze tüketilmelidir. Ayrıca ekmek tüketiminde kepekli ürünler tercih edilmelidir. Kas spazmını çözebilmek için düzenli olarak sıcak su oturma banyosu yapmak en etkili rahatlatıcı uygulamadır.

Makatta Çatlak Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Makatta çatlağı belirtileri arasında öncelikle dışkılama sırasında yırtılma ve cam parçası çıkarma hissi oluşur. Ayrıca bölgede şişlik ve ağrı şikayetleri de eşlik eder. Kişinin iç çamaşırında kanama ya da hafif kan sızıntısı sebebiyle lekelenme oluşur. Yırtılma görülen bölgede kaşıntı ve tahriş de makatta çatlak olduğunun habercisi olabilir.

Anal Fissür Hastasına Sıcak Su İyi Gelir Mi?

Makat çatlağı olanlara, her gün en az 20-30 dakika sıcak su içinde oturma banyosu önerilir.  Büyük tuvalet işleminin ardından suyun içinde oturulduğunda kaslar rahatlar ve kısa süre içinde kişide rahatlama hissi oluşur. Bu durum makat bölgesinde yara oluşumunun önüne geçer.

Makatta Bıçak Saplanması Gibi Ağrı Nedir?

Dışkılamanın ardından ortaya çıkan ve bazı durumlarda birkaç dakika veya saatlerce süren bıçak saplanması ya da jilet kesiği  gibi ağrılar makat çatlağının belirtisi olabilir.

Kantaron Yağı Makat Çatlağına İyi Gelir Mi? Makata Sürülür Mü?

Anal fissür şikayetlerinde, yaranın olduğu bölgenin rahatlaması ve kendini toplaması gerekir. Bu süreçte bölgeye uygulanan sarı kantaron yağı, hücre yenilenmesini tetikleyerek yaranın iyileşme sürecini hızlandırır.

Makata Vazelin Sürülür Mü?

makat çatlağı tedavisi
makat çatlağı tedavisi

Vazelin makatta ortaya çıkan çatlak şikayetlerinde bölgenin yumuşamasını sağlar ve koruyucu bir bariyer görevi görür. Vazelin uygulayarak bölgede oluşacak hasar önlenebilir ve kaşıntı şikayetleri azalır. Vazelin uygulamak her durumda doğru olmayabilir. Bu yüzden mutlaka doktora danışarak uygulamak gerekir.

Anal Fissür İçin Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Anal fissür yani makat çatlağı genel cerrahi ya da gastroenteroloji bölümünün ilgi alanına girmektedir. Makat çatlağının cerrahi tedavisi genel cerrahi uzmanı tarafından yapılır.

Makat Sızısı Nasıl Geçer?

Makatta oluşan sıkıntılar için mutlaka bir uzman desteği almak şarttır. Uzmanların önereceği bazı bitkisel yöntemler makat ağrısına iyi gelecektir. Sıcak iyi gelmemesi durumunda bölgeye buz küpleri de temiz beze sarılarak uygulanabilir.

Isırgan Otu Anal Fissüre İyi Gelir Mi?

Makat çatlağı tedavisinde bilimsel tedavilerden ayrılmamak gerekir. Öncelikle bir uzmana doktora gitmek gerekir. Alternatif tedavi yöntemleri ancak asıl tedavilere yardımcı olarak belki kullanılabilir. Bilimsel olarak etkinliği ispatlanmış tedaviler sırasında, şikayetleri azaltmak adına alternatif yöntemler kullanılır.  Isırgan otu makat çatlağında kullanılsa da bu mutlaka bir uzman kontrolünde olmalıdır. Aksi halde istenmeyen sorunlara yol açabilir.

Makat Çatlağında Botoks Tedavisi Nedir?

Makat çatlağı tedavisinde son yıllarda botoks tedavisi de yoğun olarak talep görmektedir.  Botoks makatın çevresindeki kasların içine bir iğne ile enjekte edilir. Bu kaslarda gevşemeye ve makatın rahatlamasına neden olur. Rahatlama sonucu ağrıda azalma ve fissür bölgesinde kan akışında artış olur. Bu da çatlağın iyileşmesini hızlandırır.

Anal Fissür Kanser Yapar Mı?

Anal fissür yani makat çatlağı problemi kansere yol açmaz. Bu hastalık ile kanser arasında hiçbir ilişki söz konusu değildir.  Anal fissür rahatsızlığında ortaya çıkan belirtiler, kolon ve rektum kanserleriyle benzer olabilir. Bu durumda detaylı bir değerlendirme yapılması gerekir.

Anal Fissür Ameliyatsız Geçer Mi?

Ameliyatsız makat çatlağı tedavisi bazı çatlaklarda uygulanabilir. Kronik hale gelen ve ilaç tedavisine cevap vermeyen anal fissür hastalarında, botoks enjeksiyonu da tedavi seçenekleri arasındadır. Ancak kronik anal fissürlerde mutlaka cerrahi işlemler uygulanması gerekir.

Fissür Sıcak Su Banyosu Nasıl Yapılır?

Dışkılamadan hemen sonra sıcak su oturma banyosu yapılması önerilir. Bir leğen veya küvete 10 cm kadar seviyede vücudu yakmayacak sıcaklıkta su koyulur. Daha sonra 15 dakika kadar suyun içinde oturulur. Bu işlem makat çevresindeki kasların gevşemesini sağlar.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Hemoroid tedavisi
Devamını Oku

Hemoroid Tedavisi Nasıldır?

Bu Yazıda Neler Var?1 Hemoroid Belirtileri Nelerdir?2 Hemoroid Tedavisi Nasıldır? Hemoroid tedavisi nasıldır? Halk arasında basur ya da…