Hemoroid Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Hemoroid Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?
Hemoroid Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Hemoroid hastalığına hangi bölüm bakar? Hemoroid ya da halk arasında bilinen adıyla basur ya da mayasıl, yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Hemoroid makat bölgesindeki toplardamarların çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucu ortaya çıkar. Bu genişlemiş damarlar içerisinde kan pıhtısı oluşursa şiddetli bir ağrıya neden olur.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid, halk arasında basur ya da mayasıl olarak da bilinir. Makatta yer alan toplardamarların genişlemesi ve şişmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kalın bağırsağın dışa açıldığı son kısma makat ya da anüs adı verilir. Hemoroid hastalığında makattaki toplardamarlar çeşitli nedenlerden dolayı kabarır ve meme şeklini alır. Makat bölgesinin bir hastalığı olan basur, her yaşta ve her cinsiyette görülebilir. Ancak 50 yaş ve üzerindeki kişilerde daha sık görülmektedir.

Hemroid, makat içindeki toplardamarların şişmesi sonucu ortaya çıkar. İçi kanla dolu süngerimsi memeler oluşur. Bu memeler hassas, iltihaplı ve kanmalı bir hal alabilir. Hemoroid belirtileri kişiden kişiye ve hemoroidin derecesine göre değişkenlik gösterebilir. Her hemoroid hastasında aynı belirtiler olacak diye bir şey yoktur. Hastaların belirtileri birbirine uymayabilir, bazı belirtiler bazı hastalarda daha sık görülebilir. Ayrıca hemoroid belirtileri, hemoroidin türüne ve büyüklüğüne göre değişebilir. Hemoroidin en sık görülen belirtileri makatta ağrı, kanama, kaşıntı ve rahatsızlık hissidir.

Hemoroid Tanısı Nasıl Konur?

Hemoroid tanısında hastanın şikayetlerinin dinlenmesi oldukça önemlidir. Hastanın tuvalette temizlik sırasında ele gelen şişlik tarif etmesi, makat bölgesinde kaşıntı, ağrı ya da dolgunluk gibi şikayetlerinin olması hemoroidi akla getirmesi açısından önemlidir.

Hastanın şikayetlerinin dinlenmesinden sonraki aşama, makat bölgesinin muayene edilmesidir. Hemoroidi görebilmek için hastanın makatının muayenesi gerekir.  Dış hemoroid gözle kolayca görülebilir. Ancak iç hemoroidler her zaman gözle görülemez. Makatın parmakla muayene edilmesine rektal tuşe adı verilir. Rektal tuşe, prostat büyümesi, rektum kanseri ve iç hemoroidlerin tespiti açısından önemli bir muayenedir.

Hemoroid Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Hemoroid hastalığı proktoloji bölümünün ilgi alanına girer. Proktoloji genel cerrahi içindeki bir alt çalışma alanıdır.  Proktoloji bölümü makat ve makat bölgesinin hastalıkları ile ilgilenir.  Kalın bağırsağın son kısmı olan rektum ve makat olarak da bilinen anüs bölgesinde görülen hemoroid (basur, mayasıl), makat çatlağı, makat fistülü ve anal abse gibi hastalıkların tanısı ve tedavisi ile ilgilenir.

Proktoloji konusunda uzmanlaşmış genel cerrahi doktorlarına progtolog  ya da proktoloji uzmanı adı verilir.

Hemoroid Hastalığına Hangi Bölüm Bakar? sorusunun cevabı genel cerrahi bölümü bakar olacaktır.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Hemoroid tedavisi
Devamını Oku

Hemoroid Tedavisi Nasıldır?

Bu Yazıda Neler Var?1 Hemoroid Belirtileri Nelerdir?2 Hemoroid Tedavisi Nasıldır? Hemoroid tedavisi nasıldır? Halk arasında basur ya da…