Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Öksürük Nedenleri Nelerdir?
Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Öksürük nedenleri nelerdir? Öksürük, akciğer ve solunum yollarının savunma mekanizmasını oluşturur. Buralardaki sekresyonların dışarı atılmasını sağlayan bir reflekstir. Sağlıklı kişilerde nadiren görülür. Birlikte balgam da varsa yaş öksürük, balgam yok ise kuru öksürük adı verilir.

Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Akciğer Hastalıkları

Zatürre, akciğer kanseri, tüberküloz, sarkoidoz ve bronşit gibi bazı akciğer hastalıkları öksürüğe neden olur. Akciğer hastalıkları dışındaki bazı durumlarda öksürük nedeni olabilir.

Astım

Astım hastalığını en önemli belirtilerinden biri kronik öksürüktür. Öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi ile birlikte olabileceği gibi, tek başına da olabilir. Astımdaki öksürüğün  özelliği kuru ve gıcık öksürük şeklinde olmasıdır. Öksürük ile birlikte balgam olmaz geceleri artış gösterir.

KOAH

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), şiddetli ve kronik öksürüğün en önemli nedenlerinden birisidir. KOAH hastalığında öksürük uzun süreli ve çoğu zaman balgam ile birliktedir. Öksürüğe sıklıkla nefes darlığı ve tıkanma da eşlik eder.

Bronşit

Öksürüğün nedenlerinden biri de bronşittir. Kronik bronşit, 2 yıldan fazla devam eden ve yılın en az 3 ayı süren balgamlı öksürüğe neden olur.

Akciğer Dışı Durumlar

Tiroit Bezi İltihabı

Nadiren de olsa, tiroit bezi iltihabı da öksürüğün bir nedeni olabilir. Bu hastalıkta öksürük hırıltıdır.

Tansiyon İlaçları

Hipertansiyon ilaçlarının bir türü olan ACE inhibitörleri, hipertansiyon, diyabete bağlı böbrek hastalığı ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılır.  ACE inhibitörlerinin en sık görülen yan etkisi kuru öksürüktür. Öksürme, bu tür ilaçların kullanılmaya başlamasında birkaç saat sonra, haftalar ya da aylar sonra ortaya çıkabilir. Bu durumda ilacı değiştirmek gerekir.

Sigara

Sigara içen kişilerde görülen öksürük özellikle sabahları koyu renkli balgam ile birlikte görülür ve kronik özelliktedir.

Psikolojik Nedenler

Bazen öksürüğün altında yatan herhangi bir neden bulunamaz. Ancak kişide kronik öksürük görülür. Buna alışkanlık öksürüğü veya tik öksürüğü denir. Özellikle depresyon hastaları, herhangi bir fiziksel neden olmadığı halde, sanki boğazlarına bir şey takılıyormuş hissi nedeniyle öksürürler.

Sinüzit

Sinüzit hastaları da sıklıkla öksürüğe yol açar . Sinüzit hastalarındaki öksürüğün nedeni geniz akıntısıdır. Burada görülen öksürüğün niteliği kuru öksürüktür.

Gastoözofageal Reflü

Gastroözofageal reflü, mide sıvısının mideden yemek borusuna doğru geri gelmesi durumudur. Gastroözofageal reflü, kronik öksürüğün en sık görülen nedenlerinden birisidir. Asit özellikteki mide sıvısının yaptığı tahriş öksürüğe ve göğüs yanmasına neden olur.

Kalp Yetmezliği

Öksürüğün bir nedeni de kalp yetmezliğidir.  Kalp yetmezliğinin önemli bir belirtisidir. Kalp yetmezliğine bağlı olan öksürüğün özelliği, genellikle yatınca ortaya çıkması ve ayağa kalkınca ya da oturunca hafiflemesidir. Öksürüğe pembe renkli bir balgam da eşlik edebilir.

Gırtlak Kanseri

Gırtlak kanseri öksürüğün nedenlerinden biridir. Özellikle öksürüğe ses kısıklığı da eşlik ediyorsa gırtlak kanseri akla gelmelidir.

Öksürük Nedenleri ve Korunma Yolları Nelerdir?

Öksürüğe neden olan durumu saptanması ve tedavi edilmesi,

Sağlıklı beslenmek ve özellikle kış aylarında bolca C vitamini almak,

Tozlu ve kirli ortamlardan uzak durmak,

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için düzenli spor yapmak,

Düzenli uyumak ve vücudu dinlendirmek,

Bol sıvı almak,

Sigaradan uzak durmak,

Öksürüğü yumuşatmak için, süt ile balı karıştırıp içmek

Balın içerisine karabiber atıp yemek

Günde en az 2-2,5 litre su tüketilmeli

Doktora danışılmadan kesinlikle öksürük şurubu kullanılmamalıdır.

Öksürüğe Hangi Bölüm Bakar?

Öksürüğü olan kişilerin öncelikle göğüs hastalıkları bölümüne gitmesi gerekir. Akciğer ve solunum yollarından kaynaklanan hastalıklara bağlı öksürüğün tedavisi göğüs hastalıkları bölümünün ilgi alanına girer. Franjit gibi nedenlere bağlı öksürük ile  kulak burun boğaz bölümü ilgilenir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Öksürük Yapan İlaçlar
Devamını Oku

Öksürük Yapan İlaçlar Nelerdir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Öksürük Nedir? Öksürük Yapan İlaçlar Hangileridir?2 Öksürük Çeşitleri Nelerdir?3 Öksürük Yapan İlaçlar Nelerdir?3.1 Tansiyon…
Öksürüğe Ne İyi Gelir?
Devamını Oku

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Öksürük Nedir?2 Öksürük Nedenleri Nelerdir?3 Öksürüğe Ne İyi Gelir?4 Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?5…
Dispne Belirtileri Nelerdir?
Devamını Oku

Dispne – Nefes Darlığı

Bu Yazıda Neler Var?1 Dispne (Nefes Darlığı) Nedir?2 Dispne Neden Olur?3 Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?4 Dispne Teşhisi Nasıl…