Hemoroid Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Hemoroid Hastalığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Hemoroid Hastalığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hemoroid nedir? Neden olur? Hemoroid ya da basur, toplumda oldukça sık görülen bir sorundur. Makat bölgesinde bulunan toplar damarların genişlemesi olan hemoroid, öldürücü bir hastalık olmasa da, neden olduğu şikayetler nedeniyle yaşam kalitesini düşürmektedir.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid, makattaki toplardamarların çeşitli nedenlerden dolayı genişleyip şişmesidir. Basur ya da mayasıl olarak da bilinir.

Hemoroid Kaç Çeşittir?

Hemoroid iç ve dış hemoroid olmak üzere iki türlüdür. Makattan dışarıya sarkanlara dış hemoroid, makattan dışa sarkmayanlar iç hemoroid denir. Dış hemoroid, makatın çevresinde oluşur. Üzeri ince bir deri ile kaplıdır. Bazen genişlemiş damarların içinde kan pıhtılaşabilir. Buna tromboze hemoroid denir. Tromboze hemoroid oldukça ağrılı bir durumdur.

Hemoroid Evreleri Nelerdir?

İç hemoroid hastalığın şiddetine göre kendi arasında evrelere ayrılır. Bunlar; Evre I: hemoroid memesi anal kanaldan dışarı sarkmaz. Genellikle kanama olur. Evre II: Ikınma veya dışkılama sırasında memeler anal kanaldan dışarı çıkar. Ancak daha sonra kendiliğinden yine içeriye girerek eski pozisyonunu alır. Evre III: Kendiliğinden veya dışkılama sırasında anal kanaldan dışarı çıkar. Ancak eski pozisyonuna el yardımı ile gelir. Evre IV: Kendiliğinden veya dışkılama sırasında anal kanaldan dışarı çıkan hemoroid memesi, el yardımıyla da artık eski pozisyonuna getirilemez, yani makat içine girmez.

Hemoroid Kendi Kendine Geçer Mi?

Hemoroidi olduğunu öğrenen kişilerin en sık merak ettiği konulardan biri de hemoroidin kendiliğinden iyileşip iyileşmeyeceğidir.  Erken evredeki hemoroidler yapılacak olan yaşam tarzı değişiklikleri ile kendiliğinden geçebilir.

Hemoroid Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hemoroidiniz varsa mutlaka bir genel cerrahi uzmanına başvurun. Çünkü hemoroidin altından bağırsak kanseri gibi başka hastalıklar da çıkabilir. Sıcak suda oturma banyosu hemoroid ağrısını hafifletmede etkili bir yöntemdir. Uygulaması da oldukça kolaydır. Bunun için içerisine sıcak su koyulabileceğiniz bir leğen ve sıcak su yeterlidir. İki çorba kaşığı epsom tuzu, iki çorba kaşığı sıvı gliserinle karıştırılarak macun haline getirilir. Bu macun bir gazlı bir bez aracılığıyla hemoroidli bölgeye 15-20 dakika konulabilir. Rahatsızlık durumunuza göre bu işlem ortalama 5 saatte bir tekrar edilebilir. Ama en iyisi bir uzman doktora başvurmak ve onun önerilerine uymaktır.

Basur İçin En Etkili İlaç Nedir?

Basur şikayetlerini hafifletici bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bunlar genellikle fitil ya da krem şeklindedir.   Kortos, Ultraproct, Procto glyvenol bunlardan bazılarıdır. En iyi ilaç doktorun hastanın durumuna göre vereceği ilaçtır. İçinde kortizon olan bazı ilaçlar hastanın makat kaşıntısını da giderir.  Hemoroid ilaçları doktor önerisiyle kullanılmalıdır. En doğru hemoroid ilacı, doktor tarafından verilen ilaç olacaktır.

Basur İçin Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle bir genel cerrahi uzmanına gözükmek gerekir. Daha sonra doktorunuzun bilgisi dahilinde bir takım tedaviler uygulanabilir. Hemoroid sebebiyle ortaya çıkan şikayetlerin azaltılması için ilk önce beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekir. Bunun için zeytinyağlı yemekler tüketilmesi  ve lif açısından zengin besinlerin öğünlere eklenmesi önerilir. Ayrıca her gün 2-3 litre su tüketilmeli yararlı olacaktır. Şikayetlerin artmaması için tuvalette kalınan süre de kısaltılmalıdır. Basuru olumsuz etkilediği için bir süre kırmızı et tüketimi en aza indirilmelidir.

Hemoroid İlerlerse Ne Olur?

Hemoroid hastalığı tedavi edilmediğinde hastalığın ilerlemesine bağlı olarak da şikayetlerde bir artış görülür. Hastaların en önemli şikayetlerinden biri de makattan kan gelmesidir. Hemoroid tedavi edilmediğinde zamanla daha rahatsız edici boyuta gelir. Kanama miktarındaki artış kansızlığa neden olabilir. Yine tedavi edilmeyen hemoroidlerde şiddetli ağrılı şişlik ortaya çıkabilir.

Hemoroide Sıcak Mı İyi Gelir Soğuk Mu?

Hemoroid şikayetlerini gidermede sıcak ya da soğuk oturma banyolarını iyi gelebilir. Ancak soğuk su banyosunda uzun süre kalmak zordur.  Bu yüzden sıcak oturma banyoları daha fazla tercih edilmektedir.  Oturma banyoları daha çok iç hemoroidlerde yararlı olur, dış hemoroidde sıcak ve soğuk oturma banyolarının çok etkisi olmaz.

Basur Ağrısı Kaç Günde Geçer?

Özellikle dış hemoroidlerde ağrı olur. Düşük dereceli iç hemoroidler ağrıya neden olmaz. Evre 4 iç hemoroidde ağrı olabilir. Bu evredeki hemoroidde, dışarıda kalan meme makat bölümünde boğulur ve 2-3 gün devam eden bir ağrı şikayeti oluşabilir. Ayrıca hemoroid memesi içinde kan pıhtısı oluşursa da çok şiddetli ağrı oluşur. Bu duruma tormboze hemoroid denir. Ağrınız olduğunda doktora gitmeniz en doğrusudur.

Basura Zeytinyağı İyi Gelir mi?

Hemoroidin nedenlerinden biri de uzun süren kabızlıklardır. Kabızlık aynı zamanda hemoroide bağlı şikayetleri de artırır. Zeytinyağı makatta merhem etkisi gösterir. Her gün düzenli bir miktar zeytinyağı tüketilmesi iyi olur. Bu gıdaların bağırsaklardan daha iyi emilmesini sağlar ve bağırsakların daha iyi çalışmasını düzenler. Kabızlığa engel olur. Hemoroid şikayetlerini hafifletir.

Hemoroid Nedir? At Kestanesi Hemoroide İyi Gelir Mi?

At kestanesi, alternatif tıpta varis, hemoroid ve damar sertleşmesi gibi sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak hemoroid mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bu yüzden bilimsel olarak etkisi ispatlanmamış tedavilerin kullanılması zararlı olabilir.

Basur İçin Ne Sürülür?

Basur için makat bölgesine sürülen bir takım merhemler, pomatlar, kremler bulunmaktadır. Bunlar, makat bölgesinde hemoroide bağlı görülen kaşıntı, şişlik gibi şikayetleri hafifletirler ya da geçirirler.

Hemoroid İlaçları Nelerdir?

Hemoroidde dışkı yumuşatıcı Pursenid draje ve Laktüloz (Duphalac şurup, Osmolak şurup) gibi ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca makat bölgesini uyuşturan krem ve fitil şeklinde ilaçlar (Proctolog, Proctoglyvenol, Kortos) gibi ilaçlar da kullanılır. Ağrı için Parasetamol (Parol, Tylol, Tamol, Calpol) ve diğer nonsteroid antienflamatuar gurubu ilaçlar (Aprol, Apranax) kullanılabilir

Hemoroid Nedir? Tedavisi Lazer İle Mümkün Mü?

Hemoroid tedavisinde lazer tedavisi, ameliyatsız yöntem olarak bilinir. Evre 2-3 hemoroidlerin tedavisinde uygulanabilir. Bu işlem sırasında anal kanal üzerinden hemoroidin başladığı noktaya lazer ışınları yollanır. Bu işlem hafif anestezi altında yapılmaktadır.  Ortalama 10-15 dakika kadar sürer.

Hemoroid Nedir? Basur Memesi Neden Olur?

Hemoroid, kişinin bacak damarlarında görülen varislere benzemektedir.  Variste, bacaklarda görülen damar genişlemesi, hemoroidde makat bölgesindeki damarlarda görülür. Damarın genişleyip şişmesi donucu meme denilen durum oluşur.

Hemoroid Nedir? Memesi Patlatılır Mı?

Hemoroidde genişleyen damarlar makat bölgesindeki önemli damarlardır. Bu damalar içerisinde sürekli olarak kan akışı olmaktadır. Bu yüzden basuru patlatmak çok büyük bir hata olur. Böyle bir şey kesinlikle yapılmamalıdır. Ölümcül sonuçlar doğurur.

Basur (Hemoroid ) İçin Ne Yemeli?

Basuru olanlara için tatlı biber, patlıcan, domates, havuç gibi sebzeler önerilir. Domateste bulunan asit basur memelerinde ortaya çıkan ağrıların dinmesini sağlar. Ananas, kavun ve avokado gibi meyveler de hemoroid şikayetlerinin azalmasında faydalı olabilir.

Hemoroid Nedir? Tehlikeli Bir Hastalık Mıdır?

Hemoroid kendisi ölümcül bir hastalık değildir. Ancak hayat kalitesini bozar. Hemoroid kansere dönüşmeyen bir hastalıktır. Hemoroidin belirtileri ile özellikle rektum kanserinin belirtileri birbirine benzer, bu yüzden karıştırılabilir. Ayrıca, hemoroidin nedeni de bağırsak kanseri olabilir. Bu yüzden önemlidir. Hemoroid ölümcül bir hastalık olmasa da mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Hemoroid (Basur) Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Hemoroid rahatsızlığı cinsel hayatı direkt ya da dolaylı yollardan etkileyebilir. Dışkılamada yaşanan sorunlar, hastanın tuvalete gitmeye çekinmesine yol açar. Bu durumda bağırsaklarda uzun süre dışkı tutulması yaşam kalitesini bozar ve cinsel hayatı da olumsuz etkileyebilir.

Hemoroid Nedir? Nerelerde Ağrı Yapar?

İç hemoroid ağrı yapmaz. Ancak evre 4 iç hemoroid ağrıya neden olabilir. Hemoroid ağrısı makat bölgesinde hissedilir. Dış hemoroidler ve tromboze hemoroid makatta ağrıya neden olur.

Şişen Basur Memesine Ne İyi Gelir?

Basur ile ilgili sorununuz varsa öncelikle bir genel cerrahi uzmanına gidin. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket edin. Kabız kalmamak için lif açısından zengin yiyecekler ve zeytinyağı tüketmek şikayetlerin giderilmesinde önem taşır. Beslenme alışkanlığı düzene girdiğinde, basur şikayetleri de azalabilir ya da ortadan kalkabilir. Ayrıca sıcak su oturma banyosu da basur şikayetlerini geçebilir.

Hemoroid Nedir? Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Hemoroid ameliyatlarında farklı yöntemler uygulanır. Ameliyatın süresi uygulanacak olan tekniğe göre değişir. Hemoroid lazer tedavisi 10-15 dakika kadar süren bir işlemdir.

Propolis Basura İyi Gelir Mi?

Propolis, arıların bitkilerden topladığı çeşitli maddelerden ürettiği reçine benzeri bir üründür. Propolisin özellikle kansere karşı koruyucu özelliği olduğu söylenmektedir. Ancak hemoroidin oluşum nedenleri ve tedavisi bellidir.  Hemoroidi önlediğine yada iyileştirdiğine dair bilimsel veriler bulunmamaktadır.

Hemoroid Halsizlik Yapar Mı?

Hemoroid şikayetleri arasında makattan kan gelmesi çok yaygın bir durumdur. Özellikle tedavi edilmeyen hemoridlerde aşırı kanama olursa, hastada kansızlık oluşabilir. Kansızlığın belirtilerinden biri de halsizlik ve çabuk yorulmadır.

Hemoroid Kansızlık Yapar Mı?

Hemoroid hastalığında makattan kanama olabilir. Hemoroid tedavi edilmemesi durumunda, kanama şikayetleri artar. Bu durum ise kan kaybını arttırır ve ilerleyen dönemde anemi yani kansızlık yapabilir.

Hemoroid Nedir? Hemoroid İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Hemoroid hastalığı, genel cerrahi bölümünün ilgi alanına girmektedir. Genel cerrahi uzmanı hemoroidin tanı ve tedavisinde deneyim sahibidir. Gerektiğinde ameliyat ile hemoroidi tedavi eder.

Hemoroid nedir? Belirtileri, tanısı ve tedavisi nasıldır? ile ilgili daha detaylı bilgileri hemoroid.org sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Hemoroid tedavisi
Devamını Oku

Hemoroid Tedavisi Nasıldır?

Bu Yazıda Neler Var?1 Hemoroid Belirtileri Nelerdir?2 Hemoroid Tedavisi Nasıldır? Hemoroid tedavisi nasıldır? Halk arasında basur ya da…