Güneş Gözlüğü Nedir? Neden Kullanılır?

Güneş Gözlüğü
Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüğü, gözleri ultraviyole güneş ışınlardan korumak amacıyla renkli ya da koyu camlardan üretilen görme cihazlarıdır.  Hem güneş ışınlarının etkilerinden korunmak hem de kişisel aksesuar olarak kullanılabilir. Gözlerin zararlı ışınlara maruz kalmaması için kullanılan güneş gözlükleri, okuma gözlüklerinden farklıdırlar.

Güneş Gözlüğü Ne İşe Yarar?

Güneş gözlükleri güneş ışınlarının cami su ve kar gibi yüzeylerde yansıtmasına engel olur. Güneşli havalarda dışarıda vakit geçirirken güneş ışınlarının olumsuz etkisiyle gözlerin zarar görmesinin önüne geçilebilir. Güneş gözlükleri aynı zamanda aksesuar amaçlı olarak da kullanılabilir.

Güneş Gözlükleri Ne İçin Kullanılır?

Güneş gözlükleri günümüzde kişinin şıklığını tamamlayan bir aksesuar olarak kullanılabilir.  Ayrıca gözlerin ultraviyole ışınlardan koruyabilmek, kişinin görme kalitesini arttırmak, zararlı toz ve yabancı cisimlerin göze gelmesini engellemek adına da kullanılır. Güneş gözlüklerinin çok yönlü bir kullanımı vardır.

Güneş Gözlüğü Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Güneş gözlüğü kullananlar şu noktalara dikkat etmelidir;

  • Güneş gözlüğünün bozulmaması adına çift el takılıp çıkarılmalıdır.
  • Pantolon ve gömlek cebinde taşınması durumunda kılıfla taşınmalıdır.
  • Kullanılmadığı zamanlarda camı çizilmemesi adına sert yüzeylere ters olarak bırakılmamalı ve kullanılmadığında kutusunda saklanmalıdır.
  • El çantası ve bavul gibi alanlarda taşınırken kılıfı içinde yer almalıdır.
  • Güneş gözlükleri ile havuza ve denize girilmemelidir. Camları tuzdan ve klordan zarar görerek işlevini yitirebilir.
  • Gözlük camları orta köprüden iki parmakla tutulacak şekilde çok bastırmadan temizlenme işlemleri yapılmalıdır.

Güneş Gözlükleri Emzirme ve Hamilelik Döneminde Kullanılır Mı?

Güneş gözlükleri hamilelik ve emzirme dönemlerinde de kullanılabilir. Anne adayları gebelik döneminde kaliteli güneş gözlükleri kullanabilirler. Yani anne adaylarının hamilelik ve emzirme döneminde güneş gözlüğü kullanımına engel bir durum yoktur.

Polarize Güneş Gözlüğü Nedir?

Polarize güneş gözlükleri,  işlenmeyen camın içine yerleştirilerek güneş gözlüklerinde yer almasıdır. Güneş gözlükleri polarize olarak üretildiğinde gözlük camları göz kamaştırıcı ışık yansımalarının emilmesini sağlar. Böylece göze gelen güneş ışınları yansıyarak göze zarar vermez.

UV Filtreli Güneş Gözlükleri Nedir?

uv-gunes-gozlugu
uv-gunes-gozlugu

UV filtreli olan güneş gözlükleri,  UV filtreli camları sayesinde zararlı ışıkların göze geçmesine engel olur.  Her güneş gözlüğünün ışığı bloke etme gücü farklıdır. Deniz kenarında ve kar ışığında önerilen UV filtreli güneş gözlükleri yüksek ışığı bloke etme gücü sayesinde yoğun olarak tercih edilir.

UV Filtre Mi Polarize Filtre Mi?

UV filtreye sahip güneş gözlükleri güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarının engelleme özelliğine sahiptir. Farklı değerlerle ışınların engellenme gücü  ürün üzerinde gösterilir.   Güneş gözlükleri polarize olmasa da olur. Ancak kaliteli bir güneş gözlüklerinin mutlaka UV filtreli olması önerilmektedir.

Güneş Gözlüğü İle Güneşe Bakılır Mı?

Güneş gözlükleri ile güneşe bakılması önerilmez.  Yaz aylarında gözler güneşe maruz kaldıklarında sarı nokta hastalığı, katarakt ve göz eti gibi hastalıklar görülebilir. Bu yüzden güneş gözlükleriyle direkt olarak güneşe bakılmaması gerekiyor.

UV Koruması Ne Demek?

UV ışıkları kişinin cildine ve gözlerine zarar verebilir.  Sadece güneş parlarken değil her zaman gözlere zarar verebilir. Güneş gözlüğünün camları gözleri UV radyasyona karşı etkili bir şekilde korur. UV koruması güneş gözlükleri camlarının güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmasını sağlar.

Aynalı Güneş Gözlüğü Ne Demek?

Aynalı güneş gözlükleri, gözlük lenslerinin dış bölümünden küçük aynalar tarzında görünmeyi sağlamak adına yansıtıcı optik kaplamaya uygulanmasıdır. Bu uygulama ayna kaplama ya da flaş kaplama olarak isimlendirilir. Güneş gözlüklerinde çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor.

Güneş Gözlükleri Kaşı Kapatmalı Mı?

Güneş gözlüğü seçimi yaparken hem yüz hem de kaş detayları düşünülerek seçim yapılmalıdır. Dikdörtgen modeller kaşları gizlemeyecektir.  Satın aldığınız gözlüklerin çerçevelerin koyu renkli olması durumunda kaşların  daha açık renk olması daha estetik olacaktır. Güneş gözlüklerinin kaşı kapatması tamamen tercihe bağlı bir durumdur.

Degrade Camlı Güneş Gözlüğü Ne Demek?

Degrade camlı güneş gözlükleri,  gözlük camında yukarıdan aşağıya doğru şekilde koyu renk tonundan aşağı doğru açık bir renk tonuna geçmesidir.  Üst tarafı koyu olan ve alt tarafı daha şeffaf olan cam modellerine sahip gözlüklerdir. Son yıllarda çok daha fazla tercih edilen gözlük modelleri arasındadır.

Güneş Gözlüğü Polarize Olmazsa Ne Olur?

Güneş gözlükleri polarize olmayabilir. Güneş gözlüklerinin polarize özellikte olmaması göz sağlığı için bir zarar barındırmaz.  Polarize olmayan güneş gözlüklerinin göz sağlığına bir etkisi yoktur.  Bunun yanında güneş gözlüklerinde mutlaka UV koruması olması gerekir. UV koruması olmaması durumunda gözlerde kalıcı zararlar oluşabilir.

Güneş Gözlüğü Kullanmak Göz Sağlığı İçin Yararlı Mıdır?

Güneşin ortaya çıkardığı radyasyon çok küçük dozlarda D vitamini oluşumu sağlar. Yüksek dozlarda UV radyasyonları kişinin cildinde yanık ve kanser gibi şikayetler oluşturabilir. Yine radyasyon gözlere de çok ciddi zarar verebilir. Güneş gözlüğü satın alırken UV korumalı özelliklere sahip gözlük alınması göz sağlığı için yararlı olacaktır. Göz sağlığını ihmal etmemeli, belli aralarla göz doktoruna muayene olmalıdır.

Güneş Gözlüğünün Seçimi Nasıl Olmalı?

Güneş gözlüğünün seçiminde öncelikle rahatlık ön plandadır.  Güneş gözlüğünün çerçevesi kişinin yanağına değmemelidir, kaşla aynı hizada takılmaması gerekir. Ayrıca kişinin satın alacağı güneş gözlüklerinin türü ve rengi yüz hatları ile de uyumlu olmalıdır. İnce bir yüzü olan kişilerde ince güneş gözlükleri daha esteti bir seçim olacaktır.

Güneş Gözlüğü Ekartman Ne Demek?

Ekartman, gözlük camı ve iki cam arasında yer alan köprünün genişliğini bildiren birimi ifade eder. Bu terim gözlüğün boyutu olarak ifade edilebilir.  Gözlüklerde cam genişlikleri 40-62 cm, köprü uzunlukları da 14-24 mm arasında değişir.  Gözlüklerde tek veya çok ekartman bulunabilir.

Güneş Gözlükleri Göze Zarar Verir Mi?

Güneş gözlükleri belirli özelliklere sahip değilse göze zarar verebilir. Çok ucuz fiyatlı ve kötü markalara ait güneş gözlükleri gözde katarak oluşumu ve gözün iç bölümünde et yürümesi oluşturabilir. Bunun yanında yanlış gözlük seçimi de kısa ve uzun vadede göze zarar verebilir.

Güneş Gözlüğü Ne Zaman Takılır?

Güneş gözlükleri yaz aylarında yani güneşli günlerde vazgeçilmez aksesuarlar arasındadır. Kış ayında da güneş gözlükleri takılmalıdır. Kış aylarında da güneşin zararlı ışınları kişileri etkileyebildiği için güneş gözlükleri 4 mevsim takılabilir.

Kapalı Havada Güneş Gözlüğü Takılır Mı?

Güneş gözlükleri güneşli havalarda güneşin zararlı ışınlarından korunmak amacıyla kullanılmaktadır.  Günümüzde kapalı havalarda da aksesuar olarak kullanan kişi sayısı fazladır. Güneş gözlükleri kapalı havalarda aksesuar olarak da kullanılabilir.

Karda Güneş Gözlüğü Neden Takılır?

Karda da güneş gözlükleri takılabilir. Kar gözlüğü olarak kar ve buz üzerinden yansıyan güneş ışınlarına karşı gözleri korumak amacıyla takılabilir. Karlı havada ışıklar kar körlüğüne yol açar. Karlı havalarda da güneş gözlüğü kullanılabilir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Hasta Alt Bezi
Devamını Oku

Hasta Bezi Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Hasta Bezi Hangi Durumlarda Kullanılır?1.1 Beyin ve Sinir Hastalıkları1.2 Omurga Hastalıkları2 Hasta Bezi Hangi…
Ürostomi Torbası Değişimi
Devamını Oku

Ürostomi Torbası Değişimi Nasıl Olur ?

Bu Yazıda Neler Var?1 Ürostomi Torbası Değişimi İçin Gerekli Malzemeler2 Cildin Temizlenmesi3 Stoma Ağzının Ölçülmesi4 Adaptörün Hazırlanması5 Pastalama…
Ostomi
Devamını Oku

Ostomi (Stoma) Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Ostomi Nedir?1.1 Kolostomi Nedir?1.2 Ürostomi Nedir?1.3 Stoma (Ostomi) Kimler İçindir?2 İleostomi ve Kolostomi Yaşam…
Üretral Stent
Devamını Oku

Üretral Stent Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu Yazıda Neler Var?1 Üretral Stent Türleri Nelerdir?2 Üretral Stent Nasıl Takılır?3 Üretral Stent Komplikasyonları Nelerdir? Üretral Stent…