Genital Siğil Nedir? Hangi Bölüm Bakar?

Genital Siğil HPV
Genital Siğil Nedir? Hangi Bölüm Bakar?

Genital siğil, adından da anlaşılacağı gibi genital bölgede oluşan siğildir. Peki genital bölge ne demek? Genital bölgeden kasıt cinsel organlardır. Cinsel organlar ya da üreme organları, erkeklerde penis, testis, testis torbası kadınlarda vajinaya verilen genel isimdir. Bununla birlikte genital siğil, her iki cinste makat ve çevresinde, ağız bölgesi, göz, solunum yolu ve burun bölgesinde de görülebilir.

Genital siğilin nedeni, Human Papilloma Virüs (HPV) adı verilen bir virüstür. Dünya genelinde, HPV enfeksiyonu cinsel ilişki ile en sık bulaşan enfeksiyondur. HPV enfeksiyonu, daha çok ilk cinsel deneyimini erken yaşta yaşayan ve cinsel partner sayısı birden fazla olan kişilerde daha sık görülür.

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

Genital siğiller ile ilgili en çok merak edilen konuların başında, siğilin tuvalette klozet kapağından, kapı kolundan ya da musluktan bulaşıp bulaşmayacağı konusudur. HPV virüsü, virüsü taşıyan cildin, temiz olan cilde teması ile bulaşır. Yani HPV virüsü sağlam kişilere, ağzında, cildinde ya da genital bölgesinde siğil olan diğer kişilerden bulaşır.

Kapı kolu, klozet kapağı gibi sert yüzeylerden virüsün bulaşma ihtimali çok düşüktür . Genital HPV’nin cinsel olmayan yollardan bulaşma şekli tartışmalı bir konudur. Cinsel olarak aktif olmayan kadınlarda yapılan araştırmalarda, HPV’nin cinsel olmayan yollardan nadir de olsa bulaşmasının mümkün olduğu gösterilmiştir. Bu yollar dikey bulaşma, virüs ile temas etmiş cisimler ve cilt teması şeklindedir. 

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Genital siğil herhangi bir belirti vermeden ilerleyebilir. Siğiller, yassı ya da deriden kabarık, et beni şeklindedir. Rengi, deri renginde, pembe ya da kahve tonlarında olur. Siğiller milimetrik olarak başlar ve giderek büyür. Oluştuktan sonra siğillerin sayısı ve büyüklüğü artabilir ya da bir süre sonra kendiliğinden gerileyebilir.
Genital siğiller bazen kanama ve kaşıntıya neden olabilir.

Kadınlarda Genital Siğil Belirtileri

Rahim ağzı gibi iç genital bölgedeki siğillere bağlı olarak cinsel ilişki sırasında ya da gebelikte vajinal kanama görülebilir. Dış genital bölgedeki siğiller kaşıntıya neden olabilir.

Erkeklerde Genital Siğilin Belirtileri

Penis, testis, kasık ve makattaki siğiller gözle görülebilmektedir. Nadiren de olsa makat ya da idrar yolunda oluşan siğiller dışkılama ya da idrar yapma zorluğuna neden olabilir.

Genital Siğili Olan Kişi Hangi Bölüme Gitmeli?

Genital bölgede siğili olan erkekler öncelikle üroloji ve dermatoloji, kadınlar ise kadın hastalıkları ve doğum bölümüne gitmeli. Makat ve civarında siğiller genel cerrahi doktorlarınca tedavi edilir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Şişmanlık Cinselliği Nasıl Etkiler
Devamını Oku

Şişmanlık Cinselliği Nasıl Etkiler?

Bu Yazıda Neler Var?1 Şişmanlık Cinselliği Nasıl Etkiler?2 Penis Kanlanmasında Bozulmaya Neden Olur3 Psikolojik Etkiler4 Şişmanlık Cinselliği Nasıl…
Penis Kırılması (Penil Fraktür)
Devamını Oku

Penis Kırılması (Penil Fraktür) Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Penis Kırılması Nedir?2 Penis Kırılması Nedenleri Nelerdir?3 Penis Kırılmasının Belirtileri Nelerdir?4 Penis Kırılmasının Tedavisi…
Erken boşalma
Devamını Oku

Erken Boşalma Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Erken Boşalma Nedir?2 Erken Boşalma Görülme Sıklığı Nedir?3 Erken Boşalma Çeşitleri Nelerdir?4 Erken Boşalma…
Cinsel İsteksizlik
Devamını Oku

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Cinsel İsteksizlik Nedir?2 Cinsel İsteksizliğin Belirtisi Nedir?3 Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Nelerdir?4 Cinsel İsteği Artıran…