Penis Kırılması (Penil Fraktür) Nedir?

Penis Kırılması (Penil Fraktür)
Penis Kırılması (Penil Fraktür) Nedir?

Penis Kırılması Nedir?

Penis kırılması ya da penil fraktür, sertleşmiş haldeki penisin künt bir darbeye maruz kalması ya da bükülme sonucu, penis içinde bulunan borucukları (kavernöz cisim) çevreleyen tunika albuginea adı verilen kılıfın yırtılmasıdır.

Penis içerisinde kemik yapı bulunmaz. Penis, 2 adet kavernöz cisim adı verilen ve içine kan dolması ile penisin sertleşmesini sağlayan silindir şeklindeki yapılar ve içerisinde idrar kanalı bulunan 1 adet spongioz cisimden oluşur. Penis kırılması, kavernöz cisimlerin ereksiyon sırasında kan ile dolmasına bağlı gergin olduğu bir anda travmaya uğraması sonucu oluşur. Travmanın şiddetine göre bazen aynı anda spongioz cisimde zarar görebilir. Bu durumda idrar kanalında yaralanma oluşabilir.

Penis Kırılması Nedenleri Nelerdir?

Daha çok cinsel ilişki sırasında ortay çıkan bu durum bazen mastürbasyon sırasında da görülebilir. Penil fraktürün diğer nedenleri arasında; sert haldeki penise bir eşyanın çarpması, yatarken sert penis üzerine dönme, ereksiyonu sona erdirmek için penisin bükülmesi, at tepmesi ve penis sertleşmiş bir halde iken pantolon giymeye çalışma gibi çeşitli nedenleri vardır.

Penis kan ile dolu iken yani ereksiyon halinde iken, cinsel ilişki, mastürbasyon ta da diğer nedenlerden dolayı kavernöz cisimler içindeki basıncın ani olarak artması sonucu tunika albuginea tabakasında tırtılma meydana gelir.

Penis Kırılmasının Belirtileri Nelerdir?

Penis kırıldığında genellikle kişiler şişe kırılmasına benzer bir kırılma sesi duyarlar. Daha sonra ağrı ve sertliğin ani olarak kaybı görülür. Muayenede peniste şişlik, morarma ve yırtılmanın olmadığı tarafa doğru eğilme mevcuttur.

Penis Kırılmasının Tedavisi Nedir?

Penis kırılmasının tedavisi acil ameliyattır. Ameliyat sırasında penis derisi soyulur, kırılan bölge bulunur ve dikilerek tamir edilir. Eğer penis içinden geçen idrar kanalı (üretra) yaralandıysa, o da tamir edilmelidir. Penis kırılmasının tedavisi üroloji doktoru tarafından yapılmaktadır.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Şişmanlık Cinselliği Nasıl Etkiler
Devamını Oku

Şişmanlık Cinselliği Nasıl Etkiler?

Bu Yazıda Neler Var?1 Şişmanlık Cinselliği Nasıl Etkiler?2 Penis Kanlanmasında Bozulmaya Neden Olur3 Psikolojik Etkiler4 Şişmanlık Cinselliği Nasıl…
Erken boşalma
Devamını Oku

Erken Boşalma Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Erken Boşalma Nedir?2 Erken Boşalma Görülme Sıklığı Nedir?3 Erken Boşalma Çeşitleri Nelerdir?4 Erken Boşalma…
Cinsel İsteksizlik
Devamını Oku

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Cinsel İsteksizlik Nedir?2 Cinsel İsteksizliğin Belirtisi Nedir?3 Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Nelerdir?4 Cinsel İsteği Artıran…