HoLEP Ameliyatı Nedir?

HoLEP Ameliyatı Nedir?
HoLEP Ameliyatı Nedir?
HoLEP ameliyatı, prostat büyümesi olan hastalarda, penis ucundaki idrar kanalından girilerek tamamen kapalı olarak gerçekleştirilen bir prostat ameliyatıdır. Prostat büyümesinin tedavisinde eğer ilaçlar işe yaramazsa, prostat ameliyatı gerekir. Uygulanacak olan ameliyatın türü, hastanın durumuna ve prostatın büyüklüğüne göre değişir. Ameliyat gerektiren hastalarda genellikle TUR prostat adı verilen kapalı prostat ameliyatı uygulanır.  Ancak prostat bezi çok büyükse TUR ameliyatı ile büyüyen prostat dokusunu tamamen temizlemek çok zaman alır. Bu yüzden eskiden prostatı çok büyük olan hastalara açık prostat ameliyatı uygulanırken, son zamanlarda HoLEP ya da TuLEP gibi lazer enerjisinin kullanıldığı yöntemler ile büyük prostatlar çok rahat bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

HoLEP Ameliyatı Nedir?

HoLEP ameliyatı, prostat büyümesi olan hastaların tedavisinde kullanılan bir ameliyat çeşididir. Bu ameliyatta lazer kullanılır. HoLEP kelimesi;  ”Holmiyum lazer ile prostat enükleasyonu” anlamına gelir.  Ameliyat penis ucundan girilerek gerçekleştirilir. Vücuda bir kesi yapılması gerekmez. İşlem sırasında, büyümüş olan prostat dokusu (adenom), holmium lazer ile prostatın kabuğundan (kapsül) ayrılır. Prostatın kabuğundan ayrılan bu adenom dokusu, idrar kesesi içine gönderilir. Daha sonra idrar kesesi içindeki adenom dokusu, özel bir cihaz ile parçalanarak dışarıya çıkartılır.

HoLEP Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Prostat büyümesi olan hastalarda uygulanacak olan tedavi, hastanın şikayetlerinin derecesine, genel sağlık durumuna ve prostat bezinin büyüklüğüne göre değişir. Şikayetler hafif  ise ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi ile hastanın şikayetler düzelmezse, cerrahi tedavi yoluna gidilir.  Prostat ameliyatlarının çoğu kapalı olarak, TUR adı verilen prostat ameliyatı şeklinde yapılır. Ancak prostat çok büyükse veya beraberinde idrar kesesinde taş da varsa açık prostat ameliyatı uygulanır. TUR ameliyatı genellikle 80 grama kadar olan prostatlar için uygundur. Daha büyük prostatlarda eskiden tek seçenek, açık prostat ameliyatı iken günümüzde HoLEP ameliyatı da rahatlıkla uygulanmaktadır.

HoLEP ameliyatı, hasta anestezi altında ilen yapılır. Hastaya ya genel anestezi ya da kısmi anestezi uygulanır. Daha sonra penis ucundan idrar kanalının içine girilir. Prostat bezine ulaşılır. Büyümüş olan prostat dokularının idrar kanalını nasıl kapattığı değerlendirilir. Holmium lazer ile büyümüş olan prostat dokusu çizilir. Prostatın kabuğuna kadar ilerlenir. Prostat adenomu ile kabuk arasına girilir. Büyümüş prostat dokusu ile kabuk birbirinden ayrılır. Tamamen ayrıldıktan sonra bu dokular idrar kesesinin içine gönderilir. Daha sonra idrar kesesi içindeki prostat dokusu, özel bir cihaz ile küçük parçalara ayrılarak dışarıya alınır. Hastaya sonda takılır ve işleme son verilir. Sonda genellikle ertesi gün çekilerek hasta evine gönderilir.

HoLEP Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Daha az kanama olur

HoLEP prostat ameliyatında, daha iyi kanma kontrolü sağlanır. Bu yüzden klasik TUR prostat ameliyatına göre daha az kanama olur. Ameliyat sırasında ve sonrasında kanama yok denecek kadar azdır.

Sertleşme Sorunu Yaşanmaz

HoLEP ameliyatında kullanılan lazer olan holmium lazerin dokularda etki ettiği derinlik çok azdır. Doku derinliği 0,4 mm’dir.  Bundan dolayı lazerin, prostatın yakınından geçen ve penisin sertleşmesini sağlayan sinirlere zarar verme olasılığı yoktur. Ameliyat sonrası sertleşme sorunu yaşamaz.

Her Büyüklükteki Prostat İçin Uygundur 

Klasik TUR prostat ameliyatı, 80 gramdan büyük olan prostatlarda tercih edilmez. Oysa HoLEP ameliyatı, her büyüklükteki prostat için rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir.

Daha Çabuk İyileşme 

HoLEP ameliyatından sonra, hastanın iyileşme süresi daha kısadır. Taburcu olması ve günlük rutinin işlerine dönmesi daha çabuk olur.

Kan Sulandırıcı İlaç Kullanan Hastalara Uygulanabilir

HoLEP ameliyatı, başka hastalıklarından dolayı aspirin, coraspin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerde rahatlıkla uygulanabilir.

Hastalığın Tekrarlama Riski Neredeyse Hiç Yoktur

Ameliyat sırasında prostat iç dokusu tamamen çıkarılır. Bu yüzden ameliyattan uzun yıllar sonra bile hastalığın tekrarlama riski neredeyse hiç yoktur.

Özetle;

HoLEP ameliyatı, prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan güncel ve etkili bir tedavi yöntemidir. En önemli avantajları büyük prostatlarda rahatlıkla uygulanabilmesi, ameliyat sonrası sertleşme sorunlarının yaşanmaması ve hastalığın tekrarlama riskinin neredeyse hiç olmamasıdır.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Ameliyat Dikişleri
Devamını Oku

Ameliyat Dikişleri Ne Zaman Alınır?

Bu Yazıda Neler Var?1 Ameliyat Dikişleri Türleri Nelerdir?1.1 Emilen (Eriyen) Dikişler1.2 Emilmeyen (Erimeyen) Dikişler2 Ameliyat Dikişleri Ne Zaman…
Robotik Cerrahi Nedir?
Devamını Oku

Robotik Cerrahi Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Robotik Cerrahi Nasıl Yapılır?2 Robotik Cerrahi Avantajları Nelerdir?2.1 Daha Az Kan Kaybı…2.2 Daha Erken…