Diyaliz Nedir?

Diyaliz
Diyaliz Nedir?

Diyaliz nedir? Kaç çeşit diyaliz vardır? Böbrek yetmezliği olan hastalarda, vücutta birikmiş olan zararlı maddelerin ve fazla sıvının yarı geçirgen bir zar aracılığıyla süzülerek temizlenmesi işlemine diyaliz adı verilir.  Bu tedavinin amacı yaşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesinin artırmaktır. Böbrek nakli bekleyen hastalara uygulanır.  Böbrek yetmezliği, böbreklerin çalışmasının yavaşlaması veya durması sonucu kanda bulunan su, tuz ve diğer minerallerin  dengesinin bozulması durumudur.

Kaç Çeşit Diyaliz Vardır?

Diyalizin hemodiyaliz ve periton diyalizi olmak üzere iki türü bulunmaktadır.

Hemodiyaliz Nedir?

Hemodiyaliz Nedir?
Hemodiyaliz Nedir?

Hemodiyaliz tedavisi ilk defa 1944 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Hastanın kirli kanı diyaliz makinesindeki özel bir zardan geçirilerek temizlenir.  Hemodiyaliz tedavisi uygulanmadan önce hastanın kanının alıp hemodiyaliz makinesine vermek için damar yolunun hazırlanması gerekir. Bunun için hastanın atardamarı ile toplardamarı cerrahi bir işlem ile birleştirilir. Bu birleştirme işlemine arteriovenöz fistül denir. Bazı acil durumlarda ise diyaliz tedavisi damar içine bir  kateter takılarak da uygulanabilir.

Hemodiyaliz tedavisi, böbrek yetmezliğinin derecesine göre haftada 2 ya da 3 kez, 4-6 saat aralıkla uygulanır. Tedavi genellikle hastanede ya da diyaliz merkezinde uygulanır. Ancak, uygun ekipmanlar sağlandığı koşulda evde de uygulanabilir.

Periton Diyalizi Nedir?

Periton Diyalizi
Periton Diyalizi

İlk defa 1923 yılında uygulanmıştır. Periton, karın boşluğunda bulunan organların etrafını çeviren zardır. Periton diyalizinin hemodiyalizden farkı, özel membranın  kullanılmamasıdır. 

Periton diyalizinde, özel bir solüsyon hastanın karın boşluğuna verilmektedir. Karın boşluğuna verilen bu sıvı karın içerisinde 4-6 saat bekletilir ve daha sonra yenisiyle değiştirilir. Bu süre içerisinde hastanın kanında bulunan fazla sıvı ve zararlı maddeler solüsyona geçmektedir. Bu işlem hasta günde 4-5 defa tekrarlanır.

 

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Boşaltım Sistemi
Devamını Oku

Üriner Sistem (Boşaltım Sistemi) Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Üriner Sistemin Görevleri Nelerdir?1.1 Metabolizma artıklarının vücuttan atılması1.2 Vücudun su dengesinin ayarlanması1.3 Mineral dengesini…
Böbrek Nakli Nedir?
Devamını Oku

Böbrek Nakli Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Böbrek Nakli Nedir?2 Böbrek Nakli Ne Gibi Avantajlar Sağlar?3 Böbrek Nakli Kimlere Yapılamaz?4 Kimler…
Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Nedir?
Devamını Oku

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?1.1 Perkütan Nefrolitotomi1.2 Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRS) Kapalı böbrek…