Mesane Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mesane Kanserinin Belirtileri
Mesane Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanserinin belirtileri arasında en önemli olanı idrarda kan görülmesidir. İdrarda kan görülürse mutlaka incelenmelidir. Mesane kanseri, idrar yollarında en sık görülen kanser türüdür. Prostat kanserinden sonra ikinci sırada yer alır. İdrar kesesinin içini döşeyen tabakadaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu oluşur. Erkeklerde, kadınlara göre 4 kat daha fazla görülen mesane kanserinin oluşumunda sigara kullanımı çok önemli bir role sahiptir. Hastalık bazı iş kollarında çalışanlarda daha sık görülür.

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane ya da idrar kesesi, idrarı depolamak görevi olan bir organdır. Mesane içi boş ve esneyebilen kese şeklinde bir organdır. Mesane kanseri, mesanenin iç yüzünü döşeyen ve mukoza adı verilen tabakadaki hücrelerinden köken alır. 

Mesane Kanseri İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Mesane kanserinin nedeni tam olarak belli değildir. Ancak bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar;

Yaş

50 yaş üstü kişilerde daha sık görülür.

Cinsiyet

Erkekler kadınlara göre daha yüksek mesane kanseri riski taşır.

Tütün Kullanımı

Sigara kullanımı mesane kanseri için bilinen en büyük risk faktörüdür. Sigara içenlerde içmeyenlere göre mesane kanseri 3-5 kat daha fazla görülür. 

Mesleki Faktörler

Kauçuk, asfalt, boya gibi maddelere maruz kalınan meslek gruplarında mesane kanseri riski daha yüksektir. 

Kronik Mesane İltihabı

İdrar kesesinin uzun süreli ve tekrarlayan enfeksiyonlarında ya da omurilik hastalıkları nedeniyle sürekli idrar sondası takılmak zorunda kalınan hastalarda mesane kanseri görülme sıklığı daha yüksektir. 

Kemoterapi Tedavisi

Siklofosfomid gibi kanser tedavisinde kullanılan bazı kemoterapi ilaçları mesane kanseri için risk oluşturabilmektedir.

Mesane Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanserinin en önemli belirtisi idrarda kan görülmesidir. Ancak idrarda kan, idrar yollarındaki taş ya da enfeksiyonlara bağlı olarak da görülebilir. Mesane kanserinde görülen kanama genellikle ağrısızdır. Kanama bazen gözle görülmez, sadece idrar tahlilinde ortaya çıkabilir.

Mesane kanseri, idrara çıkma alışkanlığının değişmesine de neden olabilir. Bazı hastalar artık daha sık idrara gitme ihtiyacı duyarlar.

Hastalığın ilerleyip vücudun başka yerlerine sıçramasıyla birlikte, öksürük, sırt ağrısı, bel ağrısı, yaygın kemik ağrıları, iştahsızlık, kansızlık, nedensiz kilo kaybı, halsizlik ve yorgunluk görülür.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Koronavirüs belirtisileri
Devamını Oku

Koronavirüs Belirtileri Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Koronavirüs Nasıl Bulaşır?2 Koronavirüs Belirtileri Nedir?2.1 Koronavirüs Belirtileri;2.1.1 Ateş2.1.2 Öksürük2.1.3 Nefes Darlığı2.1.4 Boğaz Ağrısı…
Böbrek Taşı Belirtileri
Devamını Oku

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir?2 Böbrek Taşı Neden Oluşur?3 Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?4 Böbrek…
İdrar Yanması
Devamını Oku

İdrar Yanması Nedir? Neden Olur?

Bu Yazıda Neler Var?1 İdrar Yanması Neden Olur? Nedenleri Nedir?2 İdrar Yanması Nasıl Geçer?3 İdrar Yanmasında Ne Yapılır?4…