Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Sperm Sayısı Kaç Olmalı?
Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Sperm sayısı kaç olmalı? Çocuk sahibi olabilmesi için bir erkeğin sperm sayısının en az kaç olması gerekir? Erkeğin baba olabilmesi için, meni içerisindeki sperm sayısının belli bir seviyenin üzerinde olması gerekir. Ancak spermin yumurtayı dölleyebilmesi için sadece sayı değil, hareketliliği, canlılığı ve şekli de önemlidir.

Sperm sayısı sperm analizi (spermiyogram) testi ile anlaşılır. Bu testte; verilen meni içindeki toplam sperm sayısı ve 1 mililitrelik meni içindeki sperm sayısı (sperm konsantrasyonu) tespit edilir. Eğer toplam sperm sayısı 39 milyonun altında ise, doğal yolla gebeliğin oluşması zordur. Meni içerisindeki  toplam sperm sayısının bir üst sınırı bulunmazken, alt sınır 39 milyonundur.

Meninin 1 mililitresi içindeki sperm sayısına sperm konsantrasyonu denir. Sperm konsantrasyonunun alt sınırı 15 milyon iken, üst sınır ise bulunmamaktadır.

Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çiftlerin çocuk sahibi olamamasına kısırlık adı verilir. Kısırlık erkek ya da kadına bağlı nedenlerden kaynaklanabilir. Bazen her ikisine bağlı nedenler de kısırlığa yol açıyor olabilir.

Doğal yolla gebelik oluşabilmesi için, erkekte sperm konsantrasyonunun en az 15 milyon, toplam sperm sayısında da en az 39 milyon olması gerekir. Sperm sayılarının bu rakamların altında olması, gebeliğin hiç olmadığı anlamına gelmez. Ancak sperm sayısı ne kadar fazla olursa, doğal yolla gebe kalma şansı da o kadar fazla olur.

Sperm Sayısı Neden Azalır?

Sperm sayısını belirleyen en önemli faktör genetik özelliklerdir. Bununla birlikte sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, geçirilmiş kaba kulak orşiti, varikosel, inmemiş testis, düzensiz yaşantı, sağlıksız beslenme, uykusuzluk da sperm sayısında azalmaya yol açabilir.  Ayrıca aşırı kilolu erkeklerin sperm sayılarının daha az olduğu bilinmektedir.

Sperm Sayısını Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Sperm sayısını artırdığı yönünde bilimsel olarak olumlu etkisi kanıtlanmış bir yiyecek ya da içecek bulunmamaktadır. Ancak sperm sayısı konusunda sorunu olan erkeklerin bir üroloji uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Üroloji doktoru, ancak gerektiğinde sperm sayısını artıran  bazı ilaçlar önermektedir. Ancak doktor tavsiyesi ile bu tür ilaçların alınması gerekmektedir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir