Ateşli Havale Nedir?

ateşli havale
ateşli havale

Ateşli havale, ateşli nöbet ya da tıp dilindeki adıyla febril konvulsiyon nedir? Anne babaların en büyük korkularından biri çocuklarının havale geçirmesidir. Çocuğu havale geçiren anne-babada panik ve endişe duyguları hakimdir. Ateşli nöbet, bebeklerde ve küçük çocuklarda (genellikle <5 yaş altı) ateşli enfeksiyon döneminde ortaya çıkan, etrafta olanlara ve söylenenlere cevapsız kalma hali ile birlikte kollarda ve bacaklarda kasılma ya da tamamen gevşek olma hali ile ortaya çıkan nöbetlerdir. Toplumda yaygın olarak gözlenmektedir. Her yüz çocuktan 3’ü beş yaşına gelmeden ateşli nöbet geçirmektedir. Ateşli havalelerin büyük kısmı bir-iki dakika içinde kendiliğinden sonlanır. Çok az bir kısmı da 15 dakikadan daha uzun sürebilir. Çocuk havale sonlandıktan sonra genellikle uyuyakalır. Ateşli havaleler genellikle çocuğun ateşinin ilk günü oluşur, hatta bazen ateş ilk olarak havale esnasında fark edilebilir.

Ateşli Havaleler Neden Olur?

Ateşli havalenin nedenleri nelerdir?
Ateşli havalenin nedenleri nelerdir?

Ateşli havaleler, genetik olarak yatkın olan 1 ay-5 yaş arası çocuklarda boğaz, kulak gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında görülen ateş yüksekliği sırasında ortaya çıkar.

Ateş Kaç Derece Olduğunda Havale Geçirilir?

Ateş Kaç Derece Olduğunda Havale Geçirilir?
Ateş Kaç Derece Olduğunda Havale Geçirilir?

Ateşli nöbette ateş genellikle 38 C derecenin üzerindedir, ancak 37,5 C derecede de havale geçirilebilir. Genellikle ateşin hızlı yükselme evresinde olur. Bu nedenledir ki aileler ateşin yükseldiği henüz tespit edememiş olabilirler.

Ateşli Havale Tekrar Eder Mi?

Evet. İlk kez havale geçiren bir çocuk için tekrar riski %30’dur. Yani her 3 çocuktan birinde havale tekrarlar. Anne ya da babası küçükken ateşli havale geçiren çocuklarda ve yeni doğan döneminde uzun süre hastane yatan çocuklarda daha sık görülür.

Ateşli Havale Zekayı Etkiler Mi?

Hayır. Febril konvulsiyon yani ateşli nöbet geçiren çocukların okul başarıları, gelişimleri, öğrenmeleri ve zekaları etkilenmez.

Havale Kalıcı Hasar Bırakır Mı?

Hayır. Ateşli nöbet beyni ya da diğer organları etkilemez ve kalıcı hasar bırakmaz. Ateşli havaleye bağlı menenjit gelişmez.

Çocuğum ‘Sara’ (Epilepsi) Hastası Mı?

Ateşli nöbet , ‘Sara’ hastalığı değildir. Havale geçiren çocukların büyük kısmında (%90) ‘Sara’ hastalığı gelişmez. Sara hastalığı gelişme riski açısından çocuk nöroloğunuz daha ayrıntılı bilgi verecektir.

Ateşini Düşüremediğim İçin Mi Havale Geçirdi?

Hayır. Çocuğunuzun ateşli havale geçiren çocukların anne babaları ya da ona bakan kimselerin en çok merak ettiği ve üzüldüğü konu budur. Kesin olarak bilinmektedir ki ateş düşürücü ilaç kullanmak çocuğunuzun havale geçirmesine engel olmaz.

Ateşli Havale Sırasında Neler Yapmalıyım?

  • Anne ve babaların ilk yapması gereken şey sakin olmaktır.
  • Çocuğunuzun ağzında bir cisim ya da gıda varsa yavaşça çıkarın
  • Düşüp yaralanmasını önlemek için, yan pozisyonda yere yatırıp güvenli bir ortam sağlayın.
  • Sakince havalenin sonlanması bekleyin ve çocuğunuzu gözlemleyin.
  • Çocuğunuzun havalesi durduktan sonra size en yakın sağlık kuruluşuna başvurun

Havale Sırasında Neler Yapmamalıyım?

  • Çocuğunuzun ağzına kaşık ya da kendi parmağınızı sokmaya çalışmayın, çenesini açmaya çalışmayın.
  • Çocuğunuzun elleri ya da kollarını tutmaya, kasılmalarına engel olmaya çalışmayın.
  • Yüzüne su serpmeyin

Ateşli Havaleye Hangi Bölüm Bakar?

çocuk nörolojisi
çocuk nörolojisi

Çocuğunuz ateşe bağlı havale geçirdiyse bir çocuk nörolojisi uzmanına göstermelisiniz. Çocuk nörolojisi, 0-18 yaş grubundaki çocuklarda görülen beyin, omurilik, sinir ve kas hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp uzmanlık dalıdır. Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümünün bir üst uzmanlık dalıdır.

Sonuç olarak ateşli havale, çocuklarda kalıcı hasar bırakmayan, zekayı etkilemeyen korkulmaması gereken bir durumdur. Tekrarlayan havalelerde, çocukların bir çocuk nöroloğu tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

 

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz