AIDS Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? 

AIDS Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? 
AIDS Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? 

AIDS hastalığı ya da Kazanılmış Bağışıklık Eksikliği Sendromu,  HIV adı verilen insan bağışıklık yetmezlik virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Vücudunda HIV virüsü bulunan herkes AIDS hastası değildir.

HIV pozitif demek, bir kişinin kanında HIV virüsü bulunduğu anlamına gelir. HIV virüsü özellikle kan hücrelerine yerleşir, burada çoğalır ve bir süre sonra hücreyi öldürür. Kan hücreleri öldükçe bağışıklık sistemi de zayıflamaya başlar. Bir süre sonra en ufak enfeksiyon, örneğin soğuk algınlığı bile kişinin ölümüne neden olabilir.

AIDS Hastalığı Nasıl Bulaşır?

AIDS en sık olarak kan yoluyla ve cinsel ilişkiyle bulaşır. Tükürük içerisinde HIV virüsü çok az bulunur, o yüzden öpüşme ile daha nadir bulaşır. Ancak ağız içinde yara varsa bulaşma daha kolay olur. AIDS daha çok vajinal, oral ve anal seks ile bulaşır.

AIDS sadece korunmasız cinsel ilişki yoluyla değil, kan nakli, ortak kullanılan iğne enjeksiyonları, anne sütü ve anneden çocuğa plasenta yoluyla da geçebilir. Yiyecek ve içecekler yoluyla AIDS bulaşmaz.

AIDS Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

AIDS hastasında, normalde hafif geçen bir hastalık, örneğin soğuk algınlığı, çok ağır geçer. Vücutta olan döküntüler, uçuklar, yaralar, lekeler, lenf bezlerinde şişme, ateş, ishal, öksürük, terleme, kilo kaybı ve sık bakteri ve mantar enfeksiyonları AIDS belirtisi olabilir. AIDS hastalığının tanısı için HIV testi yapılması gerekir.

AIDS Tedavisi Nasıldır?

HIV virüsünü ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi şu an için mevcut değildir. Ancak HIV virüsünün çoğalmasını durduran ilaçlar vardır. AIDS tedavisinde kullanılan bu ilaçlar, her ne kadar hastalığı tamamen tedavi etmese de, virüsün vücutta çoğalmasını baskılayarak bağışıklık sisteminin virüsle savaşmasına yardımcı olur.

Tedaviye hastalığın erken döneminde başlanması hem hastalığın başkalarına bulaşmasının önlenmesi, hem de kişinin yaşam süresinin uzaması ve yaşam kalitesinin artması  açısından önemlidir. Erken tedavi ile ayrıca HIV ile ilişkili hastalıkların ve ölümlerin azaltılması, anneden bebeğe HIV bulaşması büyük ölçüde önlenebilmektedir.

HIV/AID’den Korunma Yolları Nelerdir?

AIDS önlenebilir bir hastalıktır. Hastalıktan korunmak, hastalığın tedavisinden çok daha etkilidir.

Cinsel yolla bulaşmayı önlemek için ne yapmalı?

Güvensiz ve korunmasız cinsel temastan kaçınmak gerekir,
Tek eşlilik korunmada çok önemlidir,
Şüpheli cinsel ilişkide mutlaka kondom kullanılması gerekir,

Kan yolu ile bulaşmayı önleme için ne yapmalı?

HIV virüsü açısından kontrol edilmiş HIV(-) kan ve kan ürünleri kullanılmalı,
Mutlaka tek kullanımlık steril enjektör ve cerrahi malzemeler kullanılması,
Ortak enjektör kullanımından kaçınılmalıdır,

Gebeden bebeğe bulaşmayı önlenmesi için ne yapılmalı?

HIV (+) olan gebede uygun tedavi ve takibinin yapılması, sezaryan ile doğum yapılması, doğumdan önce anneye ve doğum sonrasında bebeğe ilaç tedavisi başlanması ve annenin bebeğini emzirmemesi gerekmektedir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarıda Beğenebilirsiniz
Cipro Nedir?
Devamını Oku

Cipro Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Cipro Ne İçin Kullanılır?2 Cipro Nedir? Nasıl Kullanılır?3 Cipro Yan Etkileri Nelerdir? Cipro nedir?…
favimol ilacı
Devamını Oku

Favimol Nedir?

Bu Yazıda Neler Var?1 Favimol İlacı Nedir?2 Favimol İlacı Hangi Durumlarda Kullanılır?3 İlacın Yan Etkileri Nelerdir?4 Favimol İlacı…