Delirten Hastalık (Trigeminal Nevralji) Nedir?

Delirten Hastalık (Trigeminal Nevralji) Nedir?
Delirten Hastalık (Trigeminal Nevralji) Nedir?

Delirten hastalık ya da tıp dilindeki ismiyle trigeminal nevralji, yüz bölgesinden beyne his taşıyan trigeminal sinirin etkilenmesi sonucu ortaya çıkan şiddetli bir ağrı durumudur. Trigeminal nevraljisi olan kişilerde, traş olma, makyaj yapma ya da yüze dokunma gibi durumlarda yüzde aniden ortaya çıkan, çok şiddetli, şimşek çakar gibi ağrılar oluşur. Ağrı bir kaç saniyeden bir kaç dakikaya kadar değişen sürelerde devam edebilir.
Delirten hastalık, kadınlarda ve 50 yaşın üstündeki kişilerde daha sık görülür.

Delirten Hastalığın Nedenleri Nelerdir?

Delirten hastalığın nedeni tam olarak belli değildir. Ancak genellikle sorun, beynindeki bir damarın trigeminal sinire bası yapmasıdır.

Trigeminal nevralji yaşlanmanın bir sonucu olarak ta ortaya çıkabilir. Multipl skleroz gibi sinirleri koruyan miyelin kılıfına zarar veren bir hastalığa da bağlı olabilir. Trigeminal nevralji, trigeminal siniri sıkıştıran bir tümörden de kaynaklanabilir.

Beyinlerindeki bir lezyon ya da yaralanmalar, felç veya yüz travması da trigeminal nevraljiden sorumlu olabilir.

Delirten Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Trigeminal nevraljide aşağıdaki belirtilerden biri ya da bir kaçı görülebilir.

Elektrik çarpmasına benzeyen aniden ortaya çıkan şiddetli ağrı
Kendiliğinden ortaya çıkan ya da yüze dokunma, çiğneme, konuşma, traş olma ya da diş fırçalama sırasında ortaya çıkan ağrılar
Yüzde birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar süren şiddetli ağrılar
Yüzde yanma hissi
Yanak, çene, dişler, diş etleri, dudaklar, göz ve alın bölgesinde ağrı

Trigeminal Nevralji Nasıl Tedavi Edilir?

rigeminal nevralji tedavisi ile nöroloji, kulak burun boğaz ve algoloji bölümleri ilgilenir. Eğer trigeminal nevralji, multipl skleroz gibi başka bir nedenden kaynaklanıyorsa, altta yatan bu durumun tedavi edilmesi gerekir. Trigeminal nevralji tedavisine genellikle ilaçlarla başlanır.
Amaç ağrını giderilmesidir. Bu yüzden sinir ağrısına karşı etkili olduğu bilinen spazm çözücü ilaçlar, kasılmaları önleyici anti-epileptik (antikonvülsan) ve  anti-depresan ilaçlar genellikle tercih edilmektedir.  Bunların içinde karbamazepin, trigeminal nevralji tedavisinde en sık kullanılan ilaçtır.

Bazı durumlarda ilaç tedavisi ile birlikte akupunktur, vitamin terapisi ve sinirlerin elektriksel stimülasyonunu gibi tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemlerine de başvurulabilir.

Eğer bu tedavi yöntemleriyle iyileşme olmaz ise bir takım enjeksiyonlar ya da cerrahi tedavi yoluna gidilir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir